Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Fratele cel Mare, un tip dubios care bea pe banii contribuabilului

Zoom Fratele cel Mare, un tip dubios care bea pe banii contribuabilului

Dacă vă puteți imagina, există pe lumea asta primari care se mândresc cu faptul că păstoresc cea mai mare comună din România. Era oricum penibil în gimnaziu, când șmecherul clasei era cel care avea penarul cel mai mare. Aparent, pentru unii nivelul a rămas același și folosesc acest argument ori de câte ori există context. Și ce faci când ai cea mai mare comună? Te plângi că nu o poți administra și te decizi să o umpli de camere de luat vederi.

Peste 2,5 milioane de lei are în plan Primăria comunei Florești să investească în supravegherea evenimentelor care îi vizează pe cei peste 20.000 de locuitori. E vorba de 137 de camere video, o chestie deloc rea într-o lume normală. Potrivit reprezentanților Biroului Achiziții din cadrul Primăriei Florești, este vorba de o o investiție multianuală, urmând să fie instalate 39 de camere 4G cu alimentare și fotovoltaică pe stâlpi, 75 de camere pe stâlpi pentru intersecții și 23 de camere Master Slave în intersecțiile majore, precum și sistemul de monitorizare, centralizare, stocare, prelucrare și prezentare de imagini.

Dar în Florești nu se pune problema așa. Localitatea e plină de blocuri de locuințe, la rândul lor pline de clujeni care nu au mai avut chef de șantierele lui Boc și au mutat cortul la zece kilometri spre vest.

Ei bine, ideea e că problemele Primăriei Florești nu trebuie filmate și înregistrate pentru că sunt universal cunoscute. De exemplu, din Florești nu se pleacă, pentru că e lesne de priceput ce se poate întâmpla când pe o stradă cu două benzi ies, într-un interval de 30 de minute, două mii de mașini. Sau în Florești nu se poate respira, pentru că vreo sută de blocuri de apartamente au primit cândva autorizație de construcție lângă o fermă de păsări.

Dar problema municipalității tot supravegherea video e, scop în care a alocat peste două milioane de lei, în timp ce la București se plânge că nu își permite să facă o centură spre Cluj-Napoca. Localnicii din Florești să vadă totuși partea bună: după instalarea camerelor, cei mulți care locuiesc în blocuri unde canalizarea le e în beci vor putea cere de la Primărie nu ajutor, dar măcar filmarea. Să se vadă peste ani și ani de unde au pornit și unde au ajuns. Nu departe, cel mai probabil, pentru că doar în cea mai mare comună a României zece kilometri se parcurg în trei ore pe un drum european.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia