Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

La munte și la mare cu Institutul Național al Magistraturii

Zoom La munte și la mare cu Institutul Național al Magistraturii

Of, neică, mare noroc cu pandemia asta, că pot băieții și fetele de la Institutul Național al Magistraturii să se reformeze. Asta… să se relaxeze. Că pe partea de reformă a Justiției stăm nici bine, nici rău, adică deloc. Și cum problema pare de mult rezolvată, ce și-or fi zis băieții ăștia care altfel ar trebui să-i antreneze pe viitorii procurori și judecători? Păi, dacă tot e pauză pe motiv de pandemie, să ne relaxăm puțin. Așa că anul trecut, taman cînd se întocmeau actele pentru declararea stării de urgență, INM-ul făcea achiziții de „organizare de evenimente necesare activității de formare a magistraților“. Mai exact, servicii hoteliere, servicii de catering și alte cele. Că așa formezi echipa de judecători și procurori, în cantonamente cu activitate intensivă. Așa că au pus la bătaie aproape șase milioane de lei și au scos contractul la mezat. Cum componenta financiară a contat doar 40%, restul de 60% fiind decis de „Proximitatea hotelului față de sediul INM pentru București, respectiv față de sediile CA sau PCA pentru celelalte localități“, contractul a fost cîștigat de Kai Services Club, firmă deținută la momentul acela de gălățeanul Eduard Romulus Goean. Mă rog, deține și acum parte din firmă, doar că pachetul majoritar a ajuns la băieții de la Therme – să vedeți voi training și pregătire la magistrați acum. Goean este, desigur, un băiat simpatic, sanchi diplomat, fost consul prin Hong Kong și fost consilier-director de cabinet al lui Gheorghe Pogea, ministru al Finanțelor pe cînd PDL-ul guverna cu spor. Sigur, despre aventurile politice și de afaceri ale lui Goean am putea scrie pagini întregi, omul fiind asociat cu fel de fel de bugetofagi autohtoni, precum și cu o sumedenie de „investitori strategici“ veniți de prin China. Deh, viață grea de diplomat afacerist. Orișicum, important e că INM-ul, așa cum ziceam, în plină pandemie, se pregătea de evenimente și punea la bătaie un contract-cadru, de doi ani, în valoare de vreo șase milioane de lei plus TVA. Ei bine, de anul trecut n-au comandat decît de vreo 500.000 de lei, că-i pandemie. Acum, însă, pe 24 martie, că s-au prins și ei că e pandemie și nu merge chiar așa cu plimbări și vacanțe în interes de serviciu, au umblat puțin la contact și au tăiat din el. Mai ales că, așa cum ziceam, acum nici măcar nu mai e firma lui Goean, pachetul majoritar fiind deținut de austriecii de la Therme. Și, totuși, a mai rămas de comandat de 1,5 milioane plus TVA. Ceea ce au și făcut, că doar vine vara și trebuie să se antreneze și magistrații.

1.131 de vizualizări

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia