Undeva în județul Gorj există o comună cu vreo 1.700 de suflete – dacă or mai fi rămas atîtea de la recensămîntul de acum opt ani –, numită Ciuperceni. Iar comuna asta, ca orice comună din țară, are niște ulițe ce trebuie reparate. Vreo doi kilometri în satul Ciuperceni, vreo 650 de metri în satul Zorila, alți 500 în satul Strîmba Vulcan, încă 500 în satul Vîrtopu, mai un podeț și niște legături, așa, între ele. Iar pentru chestia asta – că, deh, sînt bani de la onor Govern – Primăria Ciuperceni a pus la bătaie ceva mai bine de 3,2 milioane de lei. Ba chiar a organizat și o licitație, în sistem de procedură simplificată, care a fost adjudecată de SC Tehnocer SRL din Timiș. Iar firma asta ar trebui să termine lucrările astea complex de complicate în maximum 48 de luni. Adică, după calculele Primăriei, patru luni să tot proiecteze și alte 46 de luni să execute lucrările. Acum, mai departe de aritmetică și de magnitudinea acestor lucrări, trebuie să vă povestim cîte ceva despre această Tehnocer. Firma este controlată de un domn pe nume Florin Măran, finul lui Titu Bojin, fost șef al Consiliului Județean Timiș, actualmente șef la Direcția Bazinală a Apelor Banat.
În urmă cu cîțiva ani, Florin Măran fusese trimis în judecată, alături de încă vreo zece persoane, pentru spălare de bani, creare de grup infracțional și evaziune, prejudiciul indicat de procurori fiind de peste 12 milioane de lei, rezultat în urma unor combinații cu țiganii din Strehaia, care-i furnizau facturi, chestie pentru care a și fost condamnat, la finele anului trecut, la 3 ani de închisoare.
Înainte să facă mici reparații pe la sate, firma asta era abonată la lucrări mai serioase. Asta cînd rudele mai serioase erau și ele în funcții mai serioase. Între timp, după procese și probleme, firmele lui Măran s-au restrîns – numai prin vara anului trecut, peste 100 de angajați fiind trimiși în șomaj. Dar, iată, cu mici lucrări pe la sate, treaba încă merge. Bașca, omul a și plătit dauna de 12 milioane. Iar viitorul nu arată chiar sumbru, căci Titu Bojin – trecut la UNPR – se cam învîrte de o întoarcere în sînul partidului, ba chiar la șefia organizației județene.






