Gata, s-a terminat cu pandemia? Hai, că l-am făcut de rușine pe virus. Păi, am declarat stare de urgență, stare de alertă, am pus mască și, mai ales, am deschis robinetul achizițiilor, de s-au sifonat bani într-un ritm ce-l face pe COVID-19 să roșească de rușine. Ia citiți aici încă o mică poveste de succes din tot șirul ăsta de cumpărături făcute pe bază de COVID.
Există în București, în sectorul 1, un complex medical multifuncțional numit Caraiman, care zice despre sine că e „Primul centru medical deschis în România de o autoritate locală, pentru a veni în sprijinul persoanelor aflate în nevoie”. Iar una dintre persoanele care se aflau în nevoie se numește Mihai Peptan. Să vă explicăm. Centrul ăsta Caraiman oferă și niște servicii de telemedicină. Pe care servicii, acum, că e criză, a decis să le extindă puțin, cu vreo 54 de milioane de lei. Bani de la Primăria Sectorului 1, unde e tătucă pesedistul Daniel Tudorache. Așa că, pe data de 27 martie, în plină stare de urgență, au pus la cale o achiziție directă, că era voie și că, ce să vezi, era o situație de urgență, pentru extinderea sistemului integrat de telemedicină – holtere EKG, 3 canale, soft. Contractul a fost atribuit, în mod direct, unei firme din sectorul 6, Minimed Solution SRL pe numele ei. Care, pur întîmplător, este deținută de domnul cu nevoia de mai sus din text, Mihai Peptan. Iar acesta, acum un simplu afacerist, a fost nici mai mult, nici mai puțin decît consilier general din partea PSD. Adică un simplu coleg de partid cu domnul primărică, ce asigură finanțarea centrului ăstuia Caraiman. Bașca, omul fusese găsit și incompatibil de ANI, prin 2015. Asta pentru că avea o sumedenie de contracte cu spitale aflate în subordinea Primăriei Capitalei, unde el era consilier, vota bugetele spitalelor și încuviința achizițiile respective. Acum, desigur, nu mai e cazul de incompatibilități, însă contractele merg înainte, în special cu spitale aflate în subordinea unor administrații PSD. Cum e și contractul ăsta, de doar 54 de milioane de lei. Cît despre alte cumpărături făcute de băieții ăștia de la Caraiman, cum ar fi containere de depistare COVID-19, sanchi, cu peste un milion de euro, sau altele și altele, nu ne-ar ajunge tot ziarul. Că așa e în criză, cumperi mult, că e urgență.
1.520 de vizualizări






