Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Ministerul Dezvoltării face atîtea investiții de-i trebuie soft nou să le numere

Zoom Ministerul Dezvoltării face atîtea investiții de-i trebuie soft nou să le numere

Cresc investițiile, de-abia dacă le mai putem număra. Asta ar trebui să înțelegem din faptul că Ministerul Dezvoltării își cumpără un nou sistem integrat care să monitorizeze activitățile de investiții, control și integritate. Deși, dacă Veorica & Co se pricep la numărat cum se pricep la acorduri gramaticale, poate că e într-adevăr nevoie de un astfel de sistem. Sau măcar de niște abacuri. Orișicum, cert e că niște milioane bune vor fi fost investite în monitorizarea investițiilor. Iar milioanele astea urmează, cum vă puteți da seama, un curs firesc și previzibil pentru sistem. Adică ministerul lui Stănescu decide că mai multe componente ale sistemului actual trebuie schimbate ori îmbunătățite. Se stabilesc componentele și se organizează un set de licitații, patru la număr. Una pentru platforma de gestiune a proiectelor și programelor implementate, una pentru modulul de registratură și gestiune a documentelor, o alta pentru modulul de achiziții și contracte, și o ultima pentru platforma GIS și raportare. Se organizează patru licitații și, la fiecare dintre ele, vine o singură firmă. Atît s-a putut, că nimeni altcineva nu a mai vrut cele aproape cinci milioane de lei plus TVA. Firma în cauză, absolut normal, cîștigă toate cele patru licitații. SC One Software SRL este din Silicon Valley-ul României, Ploiești, are cinci angajați și, în ultimii șase ani, n-a avut, nici măcar adunat, o cifră de afaceri atît de mare cît contractul ăsta. Conform propriului site, acest mic SRL se ocupă de sisteme de prelucrare, centralizare și securizare a datelor. De pe același site aflăm că oferă trei pachete de sisteme: ONE ERP – destinat domeniilor companiilor de distribuție, retail și servicii; ONE Retail – destinat magazinelor și ONE Notariat – destinat, ați ghicit, birourilor notariale. De unde putem deduce că Guvernul Veorica are idei. Probabil că vor reinvesti toate acele milioane de MUIEPSD primite, en-gros, în ultimele zile de la toată populația. Și le vor da înapoi en-détail. Deci, clar, e o chestie de retail.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia