De sus, de la înălțime, pînă şi problemele românilor par mici sau chiar nu se văd deloc. Asta dacă, desigur, îți pasă de ele, de probleme. Iar Lia Olguța Vasilescu e un om păsător. Atît de tare îi pasă încît ai putea zice că are centura neagră la păsat şi nu la karate ori la agățatul destinului politic de mari oameni de stat. Ei bine, tocmai pentru că îi pasă atît de mult, şi pentru că a avut nişte rezultate deosebite cu îndeplinirea programului de guvernare – salarii mari, pensii mari, impozite tăiate –, a mai primit de la Daddy, pe lîngă Muncă, şi Dialogul Social. Or – ştie orice fost peremist –, dialogul purtat la cîteva mii de metri altitudine e mult mai eficient. Cap limpede, aer rarefiat, nu se bat gîndurile întrele ele, chestiuni din astea. În plus, nici nu s-a inventat maşina cu atîtea locuri în față cîți şefi poate numi partidul. Aşa că Olguța a decis să cumpere nişte bilete de avion – curse interne doar – de vreo trei sute de mii plus TVA. Ba chiar a organizat şi o licitație pentru cumpărătura asta, deşi nimeni nu mai ştie de ce. Căci, de ani de zile, la aceste mici sesiuni de shopping bugetar se înscriu tot aceleaşi cîteva firme, care mai şi cîştigă de fiecare dată. Predictibilitate a actului de guvernare, cum s-ar zice.
Danco Pro Communication SRL, Olimpic International Turism SRL şi Eximtur SRL sînt cele trei firme care-i vor plimba cu avionul pe Olguța şi pe ceilalți şefuleți din noul şi măritul minister al Muncii. Desigur, faptul că firmele astea primesc contracte noi, după cele vechi, nu e vreo surpriză. Cum şi plimbatul cu avionul, în interes de serviciu, e ceva banal pentru oamenii partidului. Că, deh, cum ziceam, guvernarea e la înălțime. Apropo, doamnă Olguța, cam cum se văd de acolo, de sus, salariile şi pensiile alea mărite? Dar de furat, ce ziceți, mai este? De acolo, de sus, se vede la fel de bine cum se simte de aici de jos?
2.032 de vizualizări






