Într-o țară ca a noastră, e pe undeva normal să păzești tot, chiar și ziua de mîine, că nu se știe cine ți-o ia. Altfel, chestia asta cu paza privată a devenit o veritabilă modă și mai ales motiv pentru a toca bugetele instituțiilor. Iote cazul Companiei Naționale de Administrare a Canalelor Navigabile Constanța, care a decis să angajeze niște bodiguarji care să protejeze obiectivele companiei. Adică niște clădiri și, desigur, canalele. Și uite așa, pe 10 iunie au scos băieții la mezat un contract de 1,77 milioane de lei plus TVA, valabil pentru nici mai mult, nici mai puțin de patru luni. Adică, așa, suta de mii de euro pe lună. Bașca, l-au mai dat prin atribuire directă, că ce să vezi, apăruse o situație de urgență pe care conducerea instituției n-avea cum să o prevadă. Gen, avea Zip Escort SRL nevoie de niște bani, dar rapid de tot, așa că s-a mișcat treaba. Mai ales că băieții ăștia de la Zip Escort sînt destul de obișnuiți cu contractele prin Constanța. Mai protejau Consiliul Județean, mai RAJA, pînă au intrat pe felie niște băieți cu ochi albaștrii, ba chiar într-o vreme păzeau și Academia Navală „Mircea cel Bătrîn“ din Constanța, altfel o instituție militară. Că așa e la noi, ajungem să protejăm instituții militare, ca să se poată proteja și ele, ba chiar și canalele navigabile, să nu cumva să dispară apa din ele.
1.075 de vizualizăriPaza bună trece și primejdia inexistentă

Zoom Paza bună trece și primejdia inexistentă





