O pandemie și o stare de urgență sau de alertă, dar parcă prea am luat-o pe ulei cu protecția. Mai ales că, în tot dezmățul ăsta al sifonării banilor publici în vremea pandemiei, unii au ales un alt fel de protecție. Să luăm cazul Transgaz, compania de stat cu sediul în Mediaș, care deține monopol pe magistralele de gaz. Ei bine, băieții ăștia, în calitatea lor de parte esențială a siguranței naționale, trebuie protejați. Și, spre norocul lor, au și bani cît să-și ia ce badigarji vor. Practic, la cîți bani au, ar fi putut să-l angajeze pe Chuck Norris dacă voiau. Numai că ei au ales o firmă din acelea de apartament. Să vă povestim. În plină stare de urgență, Transgaz scoate la mezat nu mai puțin de nouă contracte-cadru, pentru servicii de pază, distribuite pe nouă zone din țară. Toate cele nouă licitații sunt cîștigate, fix pe 1 aprilie – ce potriveală! –, de aceeași firmă, SC First Operational Security SRL din București. Sau, ca să fim mai exacți, First Security Operational, cum îi cheamă la Registrul Comerțului. Așadar, firma asta cîștigă nu mai puțin de nouă contracte, după cum urmează: lot 1, zona Arad, 5,7 milioane de lei; lot 2, zona Bacău, 6 milioane de lei; lot 3, zona Brașov, 4,2 milioane de lei; lot 4, zona Brăila, 4,9 milioane de lei; lot 5, zona București, 8,6 milioane de lei; lot 6, zona Cluj, 9,2 milioane de lei; lot 7, zona Constanța, 4,2 milioane de lei; lot 8, zona Craiova, 6,7 milioane de lei și lot 9, zona Mediaș, 8,8 milioane de lei. În total, aproape 60 de milioane de lei, contracte-cadru, desigur. La cîteva săptămîni distanță, încep să curgă adiționalele, 11 la număr, în valoare totală de peste 20 de milioane, ultimul datînd de acum două săptămîni.
Firma asta, First Security Operational SRL, administrată de un domn pe nume Gabriel Cotan, chiar este una de apartament. În cei nouă ani de existență a reușit o cifră de afaceri, cumulat, de vreo trei milioane de lei. Și asta pentru că anul trecut a adunat contrate de 2,3 milioane. În rest, doar prin 2013 și 2014 a avut, cumulat, cifră de afaceri de un milion, perioadă din care datează și singurele „știri” despre companie, în sensul că mai mulți angajați, la un obiectiv de prin Brașov, au făcut tărăboi că nu și-au primit banii. În rest, pînă anul trecut, firma n-a prea existat, decît în niște acte contabile încheiate pe zero. Iată însă că a venit pandemia și, ce să vezi, le-a băgat Transgaz un purcoi de bani. Cine știe, poate chiar l-au angajat anul trecut pe Chuck Norris.
1.210 vizualizări






