Trăim vremuri complicate, prieteni, mai ales că sîntem un fel de poartă spre Orient prin portul Constanța. Norocul nostru e că avem nu doar bani, dar și o Companie Națională „Administrarea Porturilor Maritime“ care știe să-i cheltuiască. Pe pază, desigur, căci paza scumpă trece primejdia rea. Iar dacă totul se face la secret, cu atît mai bine. Iote fază: pe data de 4 iulie, compania asta națională semnează un contract pentru servicii de pază la porțile de acces 7, 14 și 10 Bis, totul pentru un mizilic de vreo șapte milioane de lei. Desigur, licitația e o procedură simplificată, negociere directă, pe motiv că – atenție! – paza asta nu poate fi făcută decît de un anume prestator, din motive de protecție a unor drepturi exclusive, inclusiv de proprietate intelectuală. Deh, probabil că se cereau niște badigarji cu brevet de inventator, care au inventat ei paza și protecția, astfel că se explică nu doar negocierea directă, ci și faptul că, deși e un contract public, plătit din fonduri publice, numele cîștigătorului e ținut la secret. De departe, însă, cel mai mișto aspect al acestei afaceri este că serviciile astea de pază a porților pot și vor fi subcontractate. Cu toate că, la fel, cui vor fi ele subcontractate e secret. Or, la banii ăștia, nu ne-ar mira să-i vedem la cele trei porți pe Oliver Kahn, Manuel Neuer și Ilker Casilias, îmbrăcați la combinezon și cu spray paralizant la ei.
Pază la secret, cu mare buget

Zoom Pază la secret, cu mare buget





