Acum, că PNL-ul a pus de-o juntă, lui Florin Cîțu nu i-a mai rămas decît să se joace de-a guru al economiei în postul de șef al Senatului. Mă rog, cît l-or mai lăsa și pe acolo. Pînă una-alta, însă, șeful echipei cîștigătoare joacă tare, el știind că, atunci cînd se anunță criză și vremuri nasoale, cel mai bine e să bagi o cîrcă de bani în lucruri scumpe, să investești, cum ar veni. Mai ales dacă nu-s banii tăi, ci ai Senatului. Așa se face că Senatul a decis să cumpere 20 de „autovehicule tip limuzină“. Ceea ce, la drept vorbind, nici măcar nu-i cine știe ce chestie de fiță, mai ales că s-a scumpit benzina. Zis și făcut, pe data de 7 aprilie are loc o licitație la care, pentru că probabil au făcut ei un caiet de sarcini cu detalii super-mega-precise, s-a înscris doar o firmă, Avia Motors pe numele ei. Băieții ăștia de la Avia vînd Skoda, VW, Toyota sau Seat, mărci ai căror producători au și reprezentanță oficială în România, pe lîngă astfel de dealer-i autorizați. Cum însă doar ei au licitat, au și cîștigat contractul în valoare de 3.773.109 lei plus TVA, adică la vreo 45.000 de euro pentru fiecare mașină „tip limuzină“. Altfel, un preț cinstit pentru ceva ce e „tip limuzină“, adică nu chiar limuzină, și mai ales pentru că de ele vor beneficia niște șmecheri „tip politician“, adică nu chiar oameni politici pe bune.
Pentru că altfel simți criza într-o limuzină

Zoom Pentru că altfel simți criza într-o limuzină





