Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Protocolul de stat se pregătește de zboruri cu avionul

Zoom Protocolul de stat se pregătește de zboruri cu avionul

Că nu vom mai avea un președinte care se plimbă neîncetat de colo-colo, cu avioane de lux în destinații exotice, e nu doar probabil, ci aproape sigur. Cu toate astea, avem suficienți demnitari care trebuie plimbați. În plus, nu se știe niciodată când rămâne pilotul în pana prostului și trebuie să realimenteze, astfel că Regia Autonoma Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat București a decis să facă niscaiva provizii de kerosen, pe care să le aibă la dispoziție pe mai toate aeroporturile din țară, de la Mihail Kogălniceanu și până la Oradea sau de la București Băneasa și până la Sibiu sau Baia Mare. Prin urmare, au calculat ei de cât kerosen e nevoie în fiecare loc și au scos la mezat vreo 15 loturi, toate mai puțin unul, cel de la aeroportul bazei Kogălniceanu, anulat administrativ, fiind atribuite. Un lot, cel de la Craiova, a mers către Euroenergetic, deținută de Cosmin Crețan, firmă legată discret de interesele PSD Olt, în sensul în care i-a avut printre asociați și pe Corina Culiță, dar a și fost asociată în Ade Gas Oil, împreună cu Dolchimex, firmă controlată de familia Doldurea. Adică acei Doldurea din povestea cu Crevedia. Alte șase loturi, în valoare de aproximativ 340.000 de lei, au fost atribuite către OMV Petrom, în timp ce șapte loturi, în valoare de 1,4 milioane de lei, au fost câștigate de către Eurospeed, aceasta din urmă deținută de Dan Pavăl, un domn care gravitează de ani buni în jurul băieților deștepți din PSD. Până la urmă, cine știe, poate că tot kerosenul ăsta dosit prin toate părțile țării e un fel de poliță, un fel de prevenție la situația în care niște băieți trebuie să fugă de urgență cu avionul. Ceea ce pare cam wishfull thinking, dar nu se știe niciodată.

5.640 de vizualizări

2 comentarii

  1. #1

    sa fim seriosi, nici eu nu m-as pune la volan sa conduc pana la Viena sau Bruxelles… Imi piere cheful de viata pana acolo.sau intalniri cu „demnitari UE”…
    Tot cu avionul + Jet A1 Premium faci treaba…

  2. #2

    Aș da share la caricatura asta numai că mi e frică să nu jignesc

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia