Anul ăsta, că a fost un an greu, cu campanii și alegeri, și cheltuială mare, Moș Crăciun și-a umplut sacul cu ce-a mai rămas prin bugetul public și a schimbat sania trasă de reni pe niște gipane cu mulți cai-putere sub capotă. Așa, cît să încheie micul și marele bugetar anul mai bine. Spre exemplu, la Agenția Domeniilor Statului – o știți, aia de la care au combinat marii dinozauri ai imobiliarelor terenuri și unde poziția de șef vine la pachet cu niște viitoare dosare – și-a luat cîteva mașinuțe noi, în valoare de ceva mai bine de un milion plus TVA. Normal, oamenii au vrut mașini diferite, că doar nu-s toți de acolo o apă și-un pămînt, iar instituția e structurată pe poziții de șef și șefuleți. Prin urmare, au împărțit atent milionul în trei bucăți neegale și au organizat trei licitații. Mă rog, licitații e un fel de a spune, căci în fapt au fost niște negocieri directe, dacă ne gîndim că la fiecare dintre cele trei licitații a participat un singur ofertant. Același ofertant la toate cele patru licitații, în mod evident. Iar, deloc surprinzător, Service Auto Serus SRL, din București, a și cîștigat contractele. Firma, care e dealer Dacia, Renault și Nissan, e una obișnuită a contractelor cu statul și, începînd de prin 2007, a avut vreo 90 de contracte, în valoare totală de peste 5,5 milioane de euro, cu instituțiile publice. Asta doar din licitații și negocieri, căci a mai adunat și aproape 200 de cumpărări directe, în valoare de puțin peste 350.000 de euro.
Așadar, finalul de an pare unul bun atît pentru șefii ADS, care vor avea mașini noi, cît și pentru frații Adrian și Matache Rusea, care au mai pus un contract pe lista de afaceri cu instituții publice.






