Am mai discutat despre asta, dar nu aşa profund ca acum. Deci în week-end-ul trecut, cu ocazia nunţii Danei Rogoz cu regizorul Radu Dragomir pe peluza Palatului Mogoşoaia, specialiştii în nunţi de la Caţavencii au ajuns la o concluzie definitivă: vara asta se poartă nunţile simple şi minimale, precum cerebelul Danielei Crudu. Colivii, felinare albe, ghirlande de becuri atîrnate în copaci, ghivece cu flori de cîmp şi bufet suedez (meniu finuţ, la vreo sută şi ceva de euro). Plus o bicicletă hip cu care mirii pot descinde la nuntă, sugerînd că vor avea o casă de piatră perfect ecologică, în pas cu trend-urile şi opţiunile sexuale ale lui Dragoş Bucurenci.
Pe modelul american, Abramburica a avut şi vreo cinci domnişoare de onoare, îmbrăcate în aceeaşi culoare, dintre care cel puţin una semăna izbitor de bine cu o fostă starletă porno italiană. Iar cînd spunem asta ne referim la asemănarea, care pînă acum ne-a scăpat, dintre Laura Cosoi şi Cicciolina. Ceea ce n-am înţeles noi e motivul pentru care Abramburica a preferat să-şi facă damblaua cu visul unei nopţi de vară la Mogoşoaia, şi nu la Buftea, cum o fac toate vedetele PRO-ului. Poate ca să nu se zgîiască toţi muritorii de rînd în farfuria Andreei Esca, întrebîndu-se cît o să dea la nuntă din ceea ce cîştigă lunar.
Să recunoaştem: şi Diana Bişinicu s-a măritat în week-end-ul ăsta, tot în sînul naturii. Pe un ponton din Constanţa, mai precis, la care mirii au ajuns cu o şalupă. Distracţia a fost una tradiţională, pe model machidonesc. Dacă Abramburica s-a mulţumit ca la nunta ei să danseze cu Magicianul, Diana a dansat cu un miel împodobit care, în cele din urmă, a fost vîndut naşului, Marcel Toader, soţul Gabrielei Cristea. La o analiză mai atentă, am sesizat că, în ciuda evenimentului coregrafic exotic, care frizează zootehnia, mielul n-a ajutat-o prea tare pe Diana, ştirile despre nunta Abramburicăi fiind mult mai bogat ilustrate. Aştept cu interes şi nunta Deliei, unde e foarte posibil să se joace găina. La Delia mă refer, care nu mai e nici ea fetiţa imatură care cînta despre dragoste cu aerul că n-are nici un sens să strici bunătate de sex măritîndu-te prea devreme.






