Avem în companiile de stat numai experți de renume mondial, unul și unul, aleși pe sprânceană prin concursuri corecte. Și, normal, acești profesioniști desăvârșiți trebuie și asigurați. Pentru că, vorba aia, oamenii au ajuns acolo pentru că sunt atât de buni încât riscul să greșească ceva este aproape inexistent. Cu siguranța nu te joci, însă, iar oamenii ăștia trebuie să fie liniștiți nu doar în timp ce-și fac treaba cu profesionalism, dar și când dorm noaptea, tot cu profesionalism. Prin urmare, pe data de 1 august, Speeh Hidroelectrica SA a decis să achiziționeze niște poliție de „asigurare de răspundere civila a managerilor și șefilor serviciu împuterniciți să acționeze în numele Speeh Hidroelectrica SA prin decizii Directorat“. Așa că, pentru doar 200.000 de lei, toți șefii din companie vor avea liniște, în caz că ceva nu iese bine în urma deciziilor luate. În următoarele patru luni, desigur, că prin decembrie se vor face alte polițe, doar n-au să rămână șefii răspunzători de ceva, Doamne ferește. Contractul a fost câștigat de către Uniqua Asigurări, companie care, ce să vezi, a fost singura interesată de contractul ăsta. Bine, au avut și cea mai bună ofertă, desigur, cam la jumătate din cât ar fi fost dispusă conducerea Hidroelectrica să plătească. Cu toate că, să fim cinstiți, nu e ca și când există riscuri în compania asta, gen să apară contracte cu dedicație sau ceva de genul acesta, care ar putea produce vreun prejudiciu. Și, oricum, polițele astea sunt mai degrabă niște chestiuni tehnice, profesionalismul oamenilor care conduc sistemul energetic fiind de notorietate.
18.847 de vizualizăriȘefii cei bine asigurați ai Hidroelectrica

Zoom Șefii cei bine asigurați ai Hidroelectrica






nu stiu cat mai costa Kwh la Hidroelectrica dar am citit azi factura si am zis ca nu vad bine: de la 0,68 ron pe kwh a ajuns 1,3 ron pe kwh? Sa inteleg ca statul roman mi-a platit juma’ de factura lunara pentru ultimii 3-4 ani?! Si unde-s „chestiile alea high tech” regenerabile care ne promiteau marea cu sarea si un cost per kwh aproape de 0? Ca acum doar 15% din energie e produsa din carbuni. Cum de au pus niste eoliene(masini de tocat pasari non-stop) si cateva panouri solare ,ambele uratind peisajul mai ceva ca dezmembrarile auto de la intrarile a mai tuturor oraselor, a sarit si Kwh de 2 ori in sus…
Ne cam mint autoritatile? Sau ne iau de prosti? Buni de plata?
1.03 kw
O,45 lei/kWh. Restul, sunt tarife reglementate ( ce variaza in functie de regiuni), taxe, etc. ce n-au legatura cu „H”. In Buc. se ajunge la 1,06.
De ce nu asigura si salariați din centrale care lucrează non-stop ,nu fac parte si ei din Hidroelectrica?
Nu ți a plătit nimeni nimic,este o minciună cu prețul reglementat și subvenționarea doar ca să facă unii milioane de €
Kw la eon pe factura e 2 lei
Daca e chiar 2 lei Kwh ,deja e mai scump sa folosesti energie electrica pentru o masina EV fata de clasicul motor diesel! N-am facut „teste” de reincarcare ,ceva de la 10% descarcare acumulator EV de 100 Kwh pana la 100% incarcare…
Dar clar stiu ca 1 litru motorina are aproximativ 10Kwh in el si costa 7,7 lei. Deci teoretic 1 Kwh costa 0.77 lei 😁 Si nu stau ORE la reincarcat. Cam 5 minute facut plinul, 10 minute cu tot cu platit numerar ,daca nu dau de un nesimtit la casa… Viitorul e DIESEL ,eventual si PACURA 😉🤔
La Târgu Jiu, la Premier Energy Furnizare s-a ajuns la 1,6 ron/kwh…!!! Spoliere pe față! Rezultatul a 30 ani de ,,dezvoltare’’ a energeticii românești cu ,,specialiști “ de ,,prestigiu” din guvernele care ne-au adus la această situație… Și a premierilor ,,bine” interesați…!!!
Numai șefi!? Cei din tura sunt mai „inferiori”?
Ce se întâmplă La hidroelectrica, m-am transferat la ei cu contractul de furnizare și nu am primit nici o factură, indexul autocitit nu pot să-l transmit pentru că nu am codul de consum,la nenumăratele sesizări făcute pe e-mail nu primesc răspuns, iar telefonic stai peste 1 oră și nu te bagă nimeni în seamă????Oare ANPC ce face nu se autosesizează?????
Securitatea e în tot și în toate! Cum unde? În toate companiile astea de stat din România unde toate consiliile de administrație colcăie de băieții cu ” ochi albaștri”.