Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Semafoarele din Suceava arată verde la cheltuieli  

Zoom Semafoarele din Suceava arată verde la cheltuieli  

Pentru o mai bună circulație pe raza municipiului, Ion Lungu, primarul liberal din Suceava, a decis să antameze niște servicii de întreținere și reparații ale sistemului de semnalizare rutieră, de la semafoare, marcaje rutiere și pînă la bariere sau semnalizare a trecerilor de pietoni. Încă nu-i sigur dacă, pentru a le face în ciudă pesediștilor, semafoarele vor sta mai mult timp pe galben, însă e cert că în ce privește cheltuiala publică s-a dat undă verde, căci toată tărășenia asta va scoate din bugetul local aproape 3,5 milioane de lei plus TVA. Desigur, toată investiția s-a făcut cu respectarea legilor, ca urmare a unei licitații publice. Faptul că la licitație a venit o singură firmă, care a și fost declarată cîștigătoare, la un preț final egal cu maximul pe care autoritatea publică era dispusă să-l plătească, e doar o întîmplare. Cum tot întîmplare e și că firma în cauză se numește Loial Impex SRL, din comuna Scheia. Deloc întîmplător, însă, firma e una obișnuită cu banul public, avînd în ultimii ani zeci de contracte cu instituții publice – pentru astfel de marcaje rutiere – în special prin județele din Moldova, dar și cu Ministerul Dezvoltării Regionale ori cu instituții publice cum ar fi Consiliul Județean Alba, Aeroportul din Timișoara, cu primăriile Cluj-Napoca sau Satu Mare. De altfel, de-a lungul timpului, firma patronată de Sorin Iacob – fost președinte al Camerei de Comerț și Industrie și un fel de bosulică din zona Moldovei – și-a construit un renume din a se da bine cu orice coloratură politică, cotizînd atît la PSD, cît și la PNL. Iar Sorin Iacob, în buna tradiție a afaceriștilor conectați la banul public, a ajuns să dea mîna și cu organele statului, altele decît ordonatori de credite, fiind anchetat de DIICOT Suceava într-un dosar în care prejudiciul fusese stabilit cam pe la zece milioane de euro. Iar acum, că a primit, pentru doar 3,5 milioane, întreținerea și reparația sistemului de semnalizare și semaforizare din oraș, ar putea liniștit să fluidizeze coloana de mașini a DIICOT în orice altă direcție.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia