Nebunia asta a anotimpurilor, care se succed ca nebunele, îi derutează complet pe politicieni, se pare. Îi ia pe nepregătite, ce mai. Uite, spre exemplu, situația de la Sibiu, unde oamenii aveau ei o urgență extremă, că vine iarna și trebuie curățate străzile de zăpadă. Așa că au negociat băieții, în mod direct, un contract de vreo 28 de milioane de lei plus TVA, pe care l-au și parafat pe data de 4 noiembrie. Că, deh, de ce să riști să te ia pe nepregătite și licitația, și iarna? Și uite așa, banii ăștia vor intra în conturile unei frumoase asocieri, Salubritate SA din Deva și Terra Building din Sibiu, ambele niște prieteni destoinici ai contractelor cu banul public. Prima dintre cele două firme a fost, pînă nu demult, parțial deținută de administrația publică din Deva, însă după niște jocuri de-a majorarea de capital a fost luată de niște băieți – Gheorghe Dumitru Mara și Ioan Andonie – împreună cu un off-shore cipriot. După care a început să și producă lovele, că, deh, contractele cu statul merg. Cea de a doua firmă din combinația asta e una mai veche și, ce să vezi, cea care se ocupa și de deszăpezit pînă acum. Și care a fost nu o dată criticată pentru lucrările de pomină. Poate de aici și urgența, și surprinderea celor din Primăria Sibiu. Mai ales că și precedentul contract fusese dat tot așa, pe sistem de atribuire directă. E drept, băieții de la Terra Building sînt chiar din Sibiu și mai au o grămadă de afaceri prin județ, unele în parteneriat cu firmele celebrului milionar Carabulea. Dar, hei, astea-s doar coincidențe. Pînă la urmă, chiar era o extremă urgență, că vine iarna.
1.001 de vizualizăriSibiul, venirea iernii și extrema urgență

Zoom Sibiul, venirea iernii și extrema urgență





