Gata, băieți și fete, putem sta liniștiți în ceea ce privește Poliția de Frontieră. Și dacă, Doamne, păzește și apără, se strică cumva sistemul ăsta dezastruos al vămilor, de-acum avem o soluție de „Disaster Recovery“. Gen, o să apăsăm pe un buton și revenim la situația de dinainte. Glumim, desigur, pentru că nu sîntem chiar în pericol să pierdem probabil cel mai sublim și eficient sistem de pază a vămilor. Numai că Ministerul de Interne dezvoltă UNIP – Unitate Națională de Informații privind Pasagerii. Adică să nu ne mai bazăm pe ofițerul Costel și pe memoria lui, care la vamă pe unul îl verifică și pe altul nu, pentru că-l știe deja. Așa că onor Poliția de Frontieră și-a luat niște echipamente pentru acest „Disaster Recovery“. Mai exact, și-au cumpărat ei niște servere, aparatură hardware, pe care să stocheze fel și fel de date despre cei care trec granița. Să le aibă acolo, cum ziceam, în caz că cedează memoria ofițerului Costel. Cum era de așteptat, serverele astea au fost luate de la niște băieți deștepți, că doar vorbim de MAI. Mă rog, de la niște firme din siajul băieților deștepți, cum e cazul Logic Computer SRL, firmă controlată de un domn pe nume Constantin Nica și care, în decursul timpului, a tot avut contracte cu instituțiile de forță ale statului. Contractul de față, în valoare de aproape 1,5 milioane de lei, a fost cîștigat în parteneriat cu S&T Romania SRL, o altă firmă abonată la contactele cu statul, multe în fel și fel de parteneriate dubioase, alături de companiile-căpușă ale lui Sebastian Ghiță. Și, bineînțeles, acești bani, 1,5 milioane, au fost dați doar pe servere, că partea de software cine știe cît o costa. Oricum, la banii ăștia poate ar fi bine să mai cumpere niște servere, pe post de back-up la serverele astea, să fie un sistem de Disaster Recovery în caz că se strică sistemul Disaster Recovery.
1.120 de vizualizăriSîntem salvați! Poliția de Frontieră are Disaster Recovery

Zoom Sîntem salvați! Poliția de Frontieră are Disaster Recovery





