Comuna Corbeanca, localitatea aia aruncată undeva în Ilfov și cunoscută pentru campionii Bucureștilor, care și-au luat terenuri și și-au făcut vile acolo, va avea în sfîrșit o sală de sport modernă. Totul prin bunăvoința Companiei Naționale de Investiții, care a finanțat investiția, că doar încă mai sînt bani din vechile linii PNDL, ca să nu mai punem la socoteală noul „Anghel Saligny“. Pe data de 19 mai, CNI scoate la mezat, într-o frumoasă procedură simplificată, un contract în valoare de peste șase milioane de lei, din care urmează să fie făcută noua sală, ca să aibă toți copiii campionilor mutați acolo unde să joace sport. Pe undeva normal, dintre toate ofertele depuse, CNI a ales două companii campioane, care de niște ani tot joacă sport prin bugetul statului. Cei 6,15 milioane vor ajunge la Simion Tehnoconstruct din Botoșani și MTA Structural Engineers din București, ambele cu ștate vechi în relația cu CNI. Firma din Botoșani, patronată de un domn pe nume Viorel Simion, de exemplu, încă de la înființarea în 2018, a devenit o favorită a CNI, adunînd contracte de cîteva zeci de mii de euro. Bașca, la primele milioane venite din primele contracte, presa locală a fost luată prin surprindere și chiar a scris despre succesul firmei, ceea ce a făcut și după aceea, doar că în texte cu (P). A doua firmă, MTA Structural Engineers SRL, este și ea abonată la banul public. De altfel, despre ei am mai scris noi pe aici, cînd cîștigau contracte alături de firma fostului soț al Robertei Anastase. Practic, sala de sport în care se vor antrena viitorii campioni din Corbeanca urmează să fie făcută de niște campioni ai contractelor cu statul. Normal.
Sportivii din Corbeanca vor avea, în sfârșit, condiții optime

Zoom Sportivii din Corbeanca vor avea, în sfârșit, condiții optime





