► George Copos nu l-a mai dorit pe Şumudică antrenor la Rapid, deşi fanii insistaseră pentru numirea lui, pentru că, scrie Gazeta Sporturilor, la finele precedentului mandat, încheiat în aprilie 2011, Şumi ar fi arestat, pînă la achitarea unor restanţe salariale în valoare de 30.000 de euro, nişte laptopuri şi imprimante ale clubului pe care ulterior, după stingerea litigiului financiar, a refuzat să le elibereze. La cît de repede se uzează moral aparatura IT şi la cît de chitros e nea Georgică, ca să fie mai sigur că-şi recuperează rapid banii, Şumudică ar fi trebuit să ia ostatici nişte jucători. Deşi, la cît de repede se scufundă planeta rapidistă, nici atunci n-ar fi fost 100% sigur: risca să rămînă cu ei.
► Nemulţumit de oferta primită, Florian Walter, patronul lui U Cluj, i-a dat afară din birou pe nemţii Volker Diergardt şi Christopher Obi, de la firma de consultanţă DK Sportler Beraten, interesaţi să cumpere clubul, şi le-a cerut înapoi şi cărţile de vizită. Constatase că le-a dat unele greşite, pe care scria „Florian Walter, preşedinte al CA Petrolul Ploieşti“.
► După ce Dinamo şi-a mai adăugat o grande partita la palmares (0-1 cu FC Vaslui), lui Dario Bonetti i s-au pregătit nişte bilete de avion pînă în Italia, numai dus. Înlocuitor? Lista ar conţine trei nume: Dorinel Munteanu, Petre Grigoraş sau Ionuţ Chirilă, fiecare favorit al unuia dintre acţionarii dinamovişti. Pînă să se hotărască Badea, Săvulescu şi Negoiţă cine va fi viitorul Bonetti, echipa va fi antrenată, cu acelaşi succes, de celebrul discobol de la poarta stadionului, aflat momentan liber de contract.
Publicat în Cațavencii, nr 45, 14-20 noiembrie 2012






