Dacă frunza pe care şi-a lipit-o Lady Gaga pe popou ne-a costat un sfert de milion de euro, nici nu vreau să mă gîndesc cît vom plăti pentru maldărul de frunze sub care a fost găsită tînăra japoneză sugrumată la nici o oră după ce a pus piciorul în grădina Maicii Domnului.
Nu ne-a fost de ajuns bancul prost de acu’ cîţiva ani, cînd un japonez şi-a făcut harakiri cu un maidanez în centrul Bucureştilor. Pentru completarea brand-ului de ţară era nevoie şi de povestea profesoarei plecate din Ţara Soarelui Răsare ca să-i înveţe pe puii oltenilor limba lui Kawabata şi care şi-a închipuit că Aeroportul Otopeni e în Europa.
În garsoniera ei din Kyoto, s-o fi îmbătat sărmana cu apa de trandafiri a ideii de Românie profundă, la porţile căreia flăcăi îmbujoraţi te întîmpină cu pîine şi sare, astfel că haita taximetriştilor carnasieri i-a părut a fi divizia motorizată a oastei Domnului, iar bestia bagajistă ce s-a oferit s-o conducă personal la Craiova prin smîrcul Paradisului Verde e romanticul nepot al lui Vasile Alecsandri ce cu doina îi doineşte şi cu fluiera îi zice.
Cine a spus că sîntem scursura Bizanţului şi pleava Europei n-a greşit cîtuşi de puţin!







o precizare : individul nu era roman decat poate ca si cetatenie , etnia fiind alta, cu origini asiatice si nu europene …din pacate etnia asta ne creioneaza imaginea in lume , incepe sa se identifice cu tarisoara asta care devine Rromania …
Ati vazut vreodata o magnolia inflorita?Daca da, nu se poate sa nu fiti de accord cu mine ca un copac de magnolia inflorit e o opera de arta pura, o minune de care am inceput sa ne bucuram si noi tot mai mult de un timp incoace .Asa m-am bucurat si eu intr-o primavara ce se anunta frumoasa, plina de magnolii inflorite.Si a venit a doua zi cand , dupa o noapte urata, neasteptat de rece, a nins.Stateam la geam si priveam trista florile involte inca sub stratul de zapada.Oare vor rezista sau, daca nu vor rezista acum ,vor mai inflori la fel de frumos si pur si la anul sau in anii viitori? Au trecut de atunci mai multi ani si , spre bucuria mea si a altora ca mine ,magnolia infloreste in fiecare primavara,prima, la fel de bogata de frumoasa si de pura , dovada ca o data adaptata intr-un loc mai greu o poate distruge ceva.
Bagajistul era folosit de serviciul de protectie al aeroportului. Era cunoscut, ca a rezolvat pentru ei niste transporturi de droguri. Se afla acolo cu protectie. Sa speram ca se mai separa unii din serviciile de protectie si informatii de retelele de droguri si contrabanda. Rromul statea cu zilele in aeroport. Se pare ca a mai fost cineva, un sofer de taxi cu el. Am urmarit postarile de comentarii. Remarc dezinformare profesionista. Deci nu vom afla niciodata ce s-a intamplat, iar autorul va disparea nepedepsit.
?? cine era legatura faptasului de 26 ani?
Inteleg indignarea dv, dar in loc de un episod de autoflagelare cred ca era mai utila o initiativa legislativa de genul modificarii legii pentru comnamnarea unor astfel de animale la munca silnica pe viata, ca energie de consumat in diverse actiuni am vazut ca aveti insa cand vine vorba de oferit solutii si militat pentru schimbari reale, de fond in sociatate capitulati de indata.
In mare asa este dar nu toti suntem scursori. Eu si multi altii nu ne simtim asa. Cu deosebita consideratie.
„Cine a spus că sîntem scursura Bizanţului şi pleava Europei n-a greşit cîtuşi de puţin!” Cred ca se refera la olteni!
nici eu nu ma simt scursura europei si sint destui straini care au apreciat asta. sint insa de acord cu cei care propun munca silnica pentru astfel de fapte si ar fi bine ca pedeapsa sa vizeze si pe parintii unor astfel de animale, indiferent ca sint tigani, romani sau unguri. parintii au fost cei care i-au format profilul psihologic. nu vreau sa nu ma gindesc ce simt parintii acelei tinere japoneze, care facea un act de voluntariat venind in Romania pentru a-i invata ceva pe copii nostri. pe copii nostri, ai tuturor, care merg la scoala, fara sa existe vreo fundatie care sa stringa fonduri pentru asta ci doar pentru ca parintii ii trimit la invatatura si ei devin constienti ca stiinta lor de carte ne va ajuta pe toti. intr-o tara in care resursele au fost vindute pentru decenii de acum in colo, doar educatia este cea care ne poate salva. si apropo de aeroport-am fost zilele trecute pe acolo si nu s-a schimbat nimic in privinta piratilor
Cand mai vine vreun japonez pe la Romanica sa faca bine sa stie KATATE ca altfel e de rau !