Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Unul dintre protejaţii ANI o comite din nou

Zoom Unul dintre protejaţii ANI o comite din nou

Primarul din Tulcea, pedelistul reales a doua oară Constantin Ho­gea, este unul dintre oamenii pe care ANI îi protejează mai abitir decât protejează explicaţiile bâiguite ale lui Horia Georgescu legate de propria-i avere nejustificată.

Deşi ANI a început acum aproape doi ani o anchetă legată de cele aproximativ 900.000 de euro în proprietăţi pe care Hogea nu le poate justifica doar din veniturile de bugetar sau din modestele câştiguri ale soţiei, rezultatele anchetei n-au dus la o soluţionare favorabilă, aşa că ele n-au fost comunicate nici sub formă de certificat de bună purtare pentru primar, dar nici sub formă de cercetare penală pentru anchetat. Că, deh, doar nu poţi trimite în judecată un om care a avut bunul simţ să meargă la nunta Elenei Băsescu cu plicul plin şi cu şoferul Primăriei, ca să nu pară arogant că nu bea.

Ei bine, văzând că ANI nu-i face nimic dacă se joacă prea mult cu ilicitul, primarul şi-a pus soţia să mai dea o lovitură imobiliară. Femeie ascultătoare, aceasta a cumpărat pe firmă un teren de 3.105 metri pătraţi de la urmaşii lui Alexandru Moruzov, într-una dintre cele mei fiţoase zone de agrement de lângă Tulcea. În zonă, terenul se vinde, conform „Ghidului valorilor orientative ale proprietăţilor imobiliare pentru anul 2012“ – obligatoriu la stabilirea valorilor notariale ale terenurilor şi caselor –, cu minimum 50 de euro metrul pătrat. La valoarea asta, terenul cumpărat de firma doamnei Hogea, Crestid SRL, ar fi costat nu mai puţin de 170.775 de euro, adică aproximativ 768.000 de lei. Doar că firma Crestid a eludat maiestuos preţul pieţei şi impozitele aferente, declarând că a cumpărat terenul pe care vrea să facă un complex de agrement cu doar 135.000 de lei. Ei bine, aici ar fi trebuit să intervină ANI din nou, căci firma de consultanţă a soţiei primarului Hogea nu a avut banii ăştia, înregistrând în 2011 o cifră de afaceri de doar 49.902 lei şi neapelând nici la împrumuturi bancare. Dar, desigur, Horia Georgescu nu va vedea nici o problemă în faptul că o familie cu venituri de maximum 50.000 de lei anual face investiţii imobiliare de 768.000 de lei, pentru simplul fapt că pedeliştii au know-how-ul necesar pentru astfel de minuni.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia