Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Dansul fulgilor de nea meşteru’

Zoom Dansul fulgilor de nea meşteru’

Dimineaţa am văzut alb la geam şi mi-am zis „Zăpadă!“, dar nu erau irepetabili fulgi de nea, ci repetabile bobiţe de polistiren (scîrţîitoare, cum ziceau strămoşii), de la un vecin care nu ştia că omul gospodar face vara termoizolaţie şi iarna pune climatizare: era frig, vînt, meşterii tremurau, iar bobiţele pluteau, ca o avanpremieră a iernii.

A părut nostim pînă cînd am aerisit şi mi-au intrat în casă, că se electrizează repede şi se lipesc de orice. Totuşi, la cum tremurau meseriaşii, am intuit că nu va dura şi aşa a fost: au tăiat-o după un ceas şi nu s-au mai întors. Vecinul are acum model în relief, din polistiren, pe jumătate din peretele nordic, şi e convins că arată bine şi că va pierde doar jumătate din căldură. Cei din cartier sînt amabili, nimeni nu l-a contrazis.

Publicat în Cațavencii, nr. 47, 28 noiembrie – 4 decembrie 2012



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia