Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Ce nu știai despre orașul tău preferat (15)

Zoom Ce nu știai despre orașul tău preferat (15)

Târgu Jiu – Se spune că, demult, chiar a trăit la Târgu Jiu masa a cărei statuie se află acum în centrul orașului, operă a lui Constantin Brâncuși. A fost o masă simplă, la locul ei, unde-o puneai, acolo stătea. Era foarte apreciată de oameni, care apelau deseori la ea, pentru a așeza mâncarea și a-și rezema coatele. Autoritățile locale au vrut să cinstească memoria acelei mese și iată că inclusiv în zilele noastre turiștii merg la Târgu Jiu ca să-i vadă statuia.

Alba Iulia – Aici s-a decis Unirea din 1918, pentru că românii pur și simplu nu și-au permis să facă Unirea într-un oraș mai mare. Au încercat imediat să marcheze la Cluj fericitul eveniment, dar, după ce-au văzut ce scoruri sunt acolo pentru alipiri de teritorii, au decis să mai caute. Se pare că le-a mai făcut cu ochiul o cârciumă din Mediaș care avea și terasă, dar până la urmă s-au dus la Alba Iulia, pentru că a fost prețul mai bun.

Târgu Frumos – Denumire înșelătoare, pentru că orașul nu e târg și nu e nici frumos. Luna viitoare se va organiza un referendum pentru schimbarea denumirii în Localitatea Așa Și-Așa.


atentionare pamflet

Citeşte mai multe despre:

2 comentarii

  1. #1

    Tg. Jiu: „…oameni, care apelau deseori la ea ( Masa Tacerii-n.m.), pentru a așeza mâncarea și a-și rezema coatele.” Obicei pastrat pana -n zilele noastre si propulsat in eternitate de catre insusi KWI ( in 2020)- prin propria magnanimitate a sezutului. Pai, unde altundeva sa-si odihneasca tacerea alesu’ natiei?

  2. #2

    Alba-Iulia: A avut norocul c- a apucat sa fie botezata mai pe la-nceputu’ istoriei noastre. Astazi s-ar fi numit Alba-Neagra Iulia, o denumire mai aproape de procentele recenzate.

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia