Când Asia le-a devenit neîncăpătoare şi au luat-o la pas spre Roma, hunii au trecut şi prin Ardealul de azi. Cei care aveau drujbe, deci nu luau ajutoare de încălzire, s-au stabilit în Covasna şi Harghita, pregătind terenul pentru Attila Verestoy. Cei care n-aveau drujbe s-au oprit în Mureş, trăgând în piept aerul tare al pădurilor din judeţ. Undeva, pe malul pârâului Niraj, urmaşii cuceritorilor huni, amestecaţi cu urmaşii dacilor, au înfiinţat pe la 1331 o aşezare numită Luka-Ilencfalva, devenită în timp Lukafalva şi tradusă în româneşte ca Gheorghe Doja.
Localitatea a crescut în timp, a devenit sat şi, după ce şi-a mai chemat aproape încă vreo patru sate (Leordeni, Satu Nou, Ilieni şi Tirimia), s-a făcut ditamai comuna, condusă din 2000 de acelaşi Tibor Iszlai, primar UDMR. Cum din bugetul comunei pe 2011 reiese clar că se plătesc în continuare multiple ajutoare sociale, e clar că localnicii sunt urmaşii hunilor fără drujbă şi ai românilor fără chef de muncă. Aspectul este important din punct de vedere istorico-ecologist, pentru că asta înseamnă că în comună mai sunt destule păduri care să furnizeze sătenilor un aer proaspăt, de o calitate ireproşabilă. Asta se vede şi din satelit, se vede şi de pe drumul judeţean care trece prin comună, dar cu siguranţă nu se vede de la Ministerul Mediului, măiastru condus de către udemeristul László Borbély. Căci dacă s-ar fi văzut, ministerul cu pricina nu ar mai fi alocat 416.416 lei pentru construirea unui parc de jumătate de hectar în comuna Gheorghe Doja, în cadrul programului de îmbunătăţire a calităţii aerului.
Cum ziceam, în Gheorghe Doja există vegetaţie cât să mai dea şi zonelor defrişate de Kereştoy, există spaţii verzi de nu prea se mai văd casele din dânsele, dar înţelepţii de la Mediu, întâmplător, doar, membri în acelaşi partid cu primarul, au hotărât că nu e suficient. Şi adevărul e că oxigenul produs de coniferele şi foioasele din zonă nici nu se compară cu oxigenul emanat de Buddleia davidii „Black Knight“ sau de Cotoneaster dammeri. pentru asta merită să spargi aiurea 100.000 de euro.







De văzut şi firma cărui ştab udmr va amenaja parcul.
Hunii ,nu sunt strămoşii maghiarilor de azi !
Din păcate sunt câţiva lideri udemerişti,de care nu putem
scăpa nicicum de 20 de ani ! De ex: Verestoy Borbely,
Frunda…