Stors de energie și timorat de iminenţa zilei de 9 decembrie, comitetul de planning murdar al Dealului Cotroceni a intrat pe ultima sută. La briefing-ul de duminică s-a făcut bilanţul săptămînii trecute. A fost arestat Cioacă, dar audienţa OTV n-a crescut după așteptări. A fost atacată Abramburica în revista Nature, dar n-a mai fost impactul de altădată.
S-a făcut plîngerea CNA la Comisia Europeană, dar efectele au fost subţiri. A fost acordată permisiunea de a-l ataca light pe președinte, dar MRU a avut trac și a ieșit ceva confuz. Rezultatele sînt neconcludente. Perspectiva unei lovituri în al doișpelea ceas, gen Ponta-merge-la-Năstase-și-presa-îl-filmează sau MRU-bate-un-copil-într-un-filmuleţ-trucat nu se prea arată. Mai rămîn dosarele. Numai că dosarele au o problemă: ele poartă pe copertă amprentele celui care le-a făcut și pot dezvălui mîna păroasă a coloneilor făptuitori. Dar a la gher com a la gher. Băsescu e hotărît să rămînă la dosare, dar să mute lovitura după alegeri. Şi anume, în momentul în care va fi nevoit să deschidă gura ca să anunţe premierul, Băsescu va scoate din sacou dosarul. Zvonerii PDL spun că e vorba despre o înregistrare făcută în Dubai, în care Victor Ponta ar spune anumite chestii. Răspîndacii ARD, dimpotrivă, spun că dosarul nu ar conţine nimic nou, ci doar vechea teză de doctorat.
Publicat în Cațavencii, nr. 48, 5-11 decembrie 2012






