Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Bode cel cu pipi lung

Zoom Bode cel cu pipi lung

Lucică Bode e inginer electromecanic de canisa lui originară ca animal politic.

Bineînțeles, apoi a făcut masterat în Managementul Securităţii în Societatea Contemporană și Studii Doctorale, Relaţii Internaţionale şi Studii Europene. Se vede după cum vorbește: un agramat militarizat. Aa, omul mai are și un Curs de nivel înalt „Securitate şi bună guvernare“ – Colegiul Naţional de Apărare „Carol I“.

Ce înseamnă, mai exact, aceste cursuri? Păi, înseamnă că, în momentul în care „se întâmplă“ Onești, vine Ciolacu și spune așa: „Nu sunt adeptul că, în acest moment sau într-un astfel de caz, imediat trebuie cerută demisia ministrului. Trebuie să găsim soluţiile cele mai bune de a funcţiona“.

Asta înseamnă „securitate“ azi. Securitate națională, bineînțeles, geostrategică, rahat de-ăsta cu epoleți înfipți în carne. Să ne imaginăm ce-ar fi spus Ciolacu dacă Vlad Voiculescu era ministrul de Interne în timpul tragediei de la Onești.

De luni de zile, PNL amenință cu recalculări de pensii, Raluca Turcan vorbește de echitate, de contributivitate, de „specialii“ care nu vor mai fi speciali. Săptămâna trecută, într-o conferință de presă la Botoșani, Lucică Bode a zis: „Le-am spus şi colegilor din structurile MAI de aici, de la Botoşani, şi le spun de fiecare dată la nivel naţional: transmiteţi tuturor colegilor noştri că, atâta vreme cât eu voi fi ministru al Afacerilor Interne, nu se modifică sistemul de pensii în ceea ce priveşte structurile noastre, în sensul de a le diminua veniturile. La fel, chestiunea legată de salarii, că se pune problema limitării la 20% a sporurilor care pot fi acordate“.

Din Botoșani, unde în mintea lui credea că va fi auzit doar de uniformele țării, din instituții și din media, Bode face pipi cu boltă atât în freza scumpă a doamnei Turcan, cât și pe toate reformele lui Florin Cîțu.

2.016 vizualizări

Citeşte mai multe despre:

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia