Rezultatele – mult mai catastrofale decît previziunile – de la locale au făcut ca apele şi aşa tulburi din PDL să se transforme într-o poşircă greu de înghiţit. Vasile Blaga, om obişnuit să dea gata, pînă în prînz, două sticle din apa vieţii, şi-a strecurat polonicul în lichidul anterior amintit şi, după ce a tras o duşcă, a vărsat rapid pe toţi cei din jur, urlînd că a fost otrăvit.
I s-a mai întîmplat şi în Vama Borş să primească tării contrafăcute, dar nu în halul ăsta. Nervos din cauza rezultatelor din Bucureşti, supărat că Flutur încă nu şi-a scris, cu oi, demisia pe dealurile Sucevei, Buldogul ar fi dat de pămînt cu şeful campaniei PDL, dacă nu ar fi fost el însuşi acela. Aşa, însă, a aruncat doar o mănuşă, anunţînd că el este deschis luptei intestine, dar numai pînă la ora 12 în fiecare zi, că după aia începe lumea să se clatine.






