Dacian Cioloș e, de la anul care se scurge de la Colectiv, singura față care a înnoit politica. Și, într-adevăr, a împrospătat aerul. E simplu, aplicat, cu bun-simț cum mai găsești în partidele noastre doar la femeile de serviciu și la șoferi.
Din punctul acesta de vedere se aseamănă mult cu Nicușor Dan.
Și totuși, amândoi au un defect de funcționare politic: îți lasă impresia că democrația le pute.
Cioloș vrea să fie susținut de USR și mai ales de PNL, însă nu dorește să se afișeze cu Alina nici măcar pe holuri, la o țigară. Se întâlnește cu peneliștii prin veceuri, în pauza de masă, cică își armonizează programele de guvernare, deși totul e mai mult guvernare decât program dacă te uiți la fițuicile cu care s-au prezentat. Dar nici asta nu ar conta, pentru că oricum nu se mai așteaptă nimeni la vreun program.
Însă atât Nicușor Dan, cât și Dacian Cioloș, mai ales dacă vor să-i scoată de pe piața electorală pe bătrânii înăcriți în șpagă, trebuie să joace politic, democratic, să-și asume alianțe și intenții clare. Însă, pe moment, ei par niște tipi care vor să intre la Medicină ca să opereze cu roboți pe creier, dar, altfel, le e scârbă să studieze clisma pe bătrâni.
Democrația nu e o chestie depășită, de pe vremea lui Hrebenciuc și-a “corupților”, ci mai degrabă o victimă a acelor vremuri.
Dacian Cioloș și Nicușor Dan nu fac politică, ei nu se amestecă, ei nu se implică, dar în același timp rămân aproape, într-o așteptare vinovată. Vor, dar să nu se vadă c-ar vrea, că poate zice lumea că sunt curve…
Nimic mai trist că nu înțeleg că trebuie să facă din Parlament o instituție onorabilă – e prima lor misiune. Iar asta se face cu oameni politici și cu partide.
Un bătrân boschetar din copilăria mea zicea: “O pizdă spălată e o pizdă nouă!”.
Deci, Nicușor, Daciane, să știți că cel puțin o dată la patru ani, de alegeri, democrația se spală la pizdă. Îndrăzniți, promovați oameni în PNL și USR, antamați alianțe și înălțați pe cer proiecte! Așa, măcar de efect, până ne prindem că trebuie o altă reformă a clasei politice.







Vulgaritatile nu ajutā exemplificārii, doar dezgustā. Vā las vouā plācerea de a citi asa ceva.