Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Citit, plăcut, poate vom reveni

Zoom Citit, plăcut, poate vom reveni

Tudor Călin Zarojanu, Mass Media Insider, Ed. Polirom, 2012. Aventurile în presa românească ale unui tînăr inginer care scrie şi proză. O carte cu cheie, în care îi poţi recunoaşte pe mulţi dintre gazetarii autohtoni, începînd dinainte de 1990. Mai curînd memorialistică scrisă inteligent şi cu umor decît roman. Dar cine mai ştie ce e azi romanul? Am citit cartea cu plăcere şi cu nostalgie: mi-a amintit de vremurile cînd ziarele aveau tiraje de sute de mii de exemplare şi din coabitarea literaţilor cu inginerii s-a născut un stil în care metafora şi exactitatea se înţelegeau de minune.

 

Sebastian Barry, Jurnalul ascuns, Ed. Univers, 2011. O tipă de o sută de ani ţine un jurnal. E pacienta unui spital de boli psihice. Medicul ei – vorba vine – scrie şi el nişte însemnări despre pacienţi şi, inevitabil, despre tipa centenară. Doctorul dă peste jurnalul ei şi află cum a ajuns aici femeia care îşi povesteşte viaţa şi evenimentele din istoria Irlandei timp de o sută de ani. Şi care e cît se poate de întreagă la minte.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia