Eu, Ziua Internațională A Femeii Celor Ce Muncesc am sărbătorit-o prin muncă: m-am epilat toată. Cui prodest? Habar n-am, dar, vorba aia, n-au intrat zilele-n sac…
*
Toate ciumetele (creatoare de modă de care n-a auzit nimeni, gospodine care nu-și dau seama dacă le dau lacrimile duminică dimineața fiindcă taie ceapă sau pentru că îl ascultă pe Julio Iglesias, ochelariste urîțele la care nu se uită nici dracu’ etc., etc.) deplîng pe Facebook felul cum se-mbracă doamna Carmen Iohannis: ba că fusta cu care s-a dus la Sfîntul Mormînt era prea scurtă, ba că sandalele cu tocuri nu se asortau cu nu știu ce poșetă ș.a.m.d. Toate ar vrea să fie, de fapt, în îmbîcsitele lor visuri secrete, Prima Doamnă a Țării. Dar, dacă ar ști, ar vrea vreuna să-i trăiască viața? Aveți habar voi, ciumetelor, ce-ndură zilnic femeia asta frumoasă? Ați văzut-o voi vreodată, cum am văzut-o eu, cum arată cînd iese dimineața din dormitorul comun cu președintele? Dac-ați fi văzut-o, ați fi fugit rapid înapoi la cratiță.
*
Mi-am făcut, preventiv, un RMN total, să văd cum stau. Sînt sănătoasă tun, cu excepția faptului că, dată fiind poziția în care-am intrat în tubul ăla, m-am cam excitat și umezit toată, iar doctorul frumușel care mă supraveghea mi-a tras de mai multe ori cu ochiul și pe foaia cu rezultate mi-a lăsat numărul lui de telefon. Ăsta n-o să lucreze niciodată în Anglia, că l-ar da imediat afară pentru hărțuire medicală.
(va urma)






