Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Cum era România să pună mîna pe NATO și invers

Zoom Cum era România să pună mîna pe NATO și invers

Șefii de partide care-i ling pantofii lui Iohannis au pus în circulație o legendă gogonată: că Dulapul trebuia să fie numit șef la NATO, dar a venit războiul și i s-a prelungit mandatul lui Stoltenberg. Cum ar veni, americanii, englezii, francezii, nemții, olandezii și ceilalți membri și-ar fi pierdut mințile și ar fi căzut de acord să dea NATO pe mîna românilor, cu Iohannis secretar general și cu Geoană secretar general adjunct. Povestea asta încă circulă, ca și cînd întreg Tratatul Nord-Atlantic ar fi epuizat strategiile anti-Putin și ar avea nevoie de gîndirea proaspătă a lui Iohannis ca să-i scoată din necaz.

Dar asta e doar o parte a poveștii. Mai departe, șefii de partide care-i ling pantofii lui Iohannis susțin că viitorul președinte al României e Ciucă, cel pe care liberalii îl pun, la ordinul aceluiași Iohannis, președinte la PNL. Ciucă, adică, ar fi moștenitorul prezidențial al lui Iohannis, omul desemnat să-i păstreze influența asupra României și după ce influența i se va revărsa asupra tuturor celor 30 de state NATO.

În realitate, lucrurile par să stea taman pe dos. Iohannis va rămîne doar la comanda trupelor PNL, pe care se pricepe destul de bine să le ducă la pieire. Pînă să ajungă cu propunerea la Iohannis, NATO are o listă de 30 de șefi de state și guverne care dau dovadă de însușiri umane, vorbesc, comunică, rîd și mai ales nu stau singuri într-un colț, așteptînd fotografia de grup. Cît despre Ciucă, succesorul pe care mizează Iohannis în ideea că-i va asigura imunitatea penală, are la alegeri exact șansele pe care i le oferă un partid de 15%.

În ceea ce privește legătura dintre NATO și președinția României, există semne că ea ar exista. Să observăm întîi de toate că influența SUA în Europa crește cu viteza rachetelor hipersonice care pot lovi ținte de pe teritoriul statelor NATO. Și nici nu e de mirare. SUA susțin 70% din bugetul NATO și reprezintă singura forță capabilă să-i facă ceva lui Putin. Puterea militară a Americii reprezintă, proporțional, putere politică. Prin urmare, dacă SUA zic că în România trebuie ca PSD și PNL să-l sprijine pe Geoană la președinție, treaba poate fi considerată ca și făcută. Poate că nu degeaba i s-a prelungit lui Geoană mandatul de secretar general adjunct la NATO, pînă în 2024. Venind dintr-o poziție de reputație, putere și recomandare americană, Geoană va face uitat trecutul de prostănac care se relaxa în piscina lui Vântu. PNL și PSD vor bate din călcîie și-l vor susține la unison, lăudînd providența nord-atlantică, cea care a binecuvîntat România cu un candidat atît de potrivit vremurilor nesigure.

Iar mitul care leagă NATO de președintele României poate fi repus, astfel, în circulație, cu corecturile de rigoare.

3 vizualizări

2 comentarii

  1. #1

    Am cetit si eu aceasta stire de senzatie in presa locala. M-am speriat un pic dar ma bucur ca ati ramas la fel de neclintiti in critica celor de la putere. E mereu o placere sa va citesc.

  2. #2

    Nu m-ar mira ca toata aceasta sustinere a lui Geoana sa vina direct de la CIA! Atatia ani in America…

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia