Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Distrugătorii de parcuri operează în Câmpulung

Zoom Distrugătorii de parcuri operează în Câmpulung

La începutul lunii martie, fondurile europene mai primeau o lovitură: Primăria municipiului Câmpulung atribuia o licitație în valoare de aproximativ 6 milioane de euro unei firme cu îndelungată experiență în contracte cu statul și distrugeri de patrimoniu cultural și dendrologic. Firma se numește Grup Corint SA, din Alba Iulia, și s-ar putea să vă fie cunoscută de prin presă pentru dezastrul comis la reabilitarea cetății Alba Carolina. Cu acea ocazie, lucrând tot pe bani europeni, Grup Corint a făcut tot ce-a putut pentru a-și bate joc de istorie și de mediu, distrugând vestigii arheologice și defrișând practic un parc, prin tăierea nejustificată a 117 arbori seculari.

Se pare, însă, că faptele de arme ale Grup Corint au impresionat atât de tare administrația locală din Câmpulung, încât a fost aleasă pentru reabilitarea centrului istoric al municipiului, inclusiv a parcului Merci și a bulevardului Pardon. Primarul liberal Călin Andrei s-a arătat foarte mulțumit de câștigătorul licitației, cum mulțumit se arată și acum, când deja parcul central a fost distrus, în loc de 20 de arbori cât trebuiau tăiați, fiind puși la pământ aproape 100. Deocamdată, din motive de tărăgănare a lucrărilor pentru suplimentarea fondurilor, Grup Corint și-a oprit drujbele, dar lucrările vor reîncepe, probabil, după Zilele Orașului. Motiv numai bun să ne adâncim investigația în săptămânile viitoare.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia