Bogdan Drăgoi, băiatul cu ceasuri şi maşini scumpe, cunoscut puţin şi ca ministrul de Finanţe al României, avea o gagică. Pe fată o chema Elena Maurer, nepoata lui Ion Gheorghe Maurer şi sora Monicăi Maurer. Fiindcă de Ion Gheorghe n-are rost să vă mai amintiţi, vă amintim noi că Monica a fost consiliera lui Videanu, fata plătită cu 5.000 de euro de Ministerul Economiei, pe vremea cînd Adriean o ardea, ca ministru, cu băieţii din Energie.
Povestea de dragoste dintre Bogdan şi Elena a început aşa cum încep poveştile de dragoste dintre fiii generalilor îmbogăţiţi după revoluţie şi nepoatele staliniştilor îmbogăţiţi înainte: cu un diamant. Diamantul se spune că era ceva între un Koh-I-Noor chinezesc şi o Mare Stea a Africii pilită de intermediari, adică un pietroi de neam prost montat pe un inel de logodnă şi preţuit la cîteva zeci de mii. Bogdan, fiul generalului Drăgoi (partenerul lui Stănculescu în firma Balli), petrecea anumite veri cu Elena Maurer pe Coasta de Azur. La petrecerile astea mai luau parte familia Videanu, familia Drăgoi şi cîteva milioane necunoscute, născute din economia mulsă a patriei noastre. Numai că familia viitorului ministru de Finanţe se îngrijora de soarta inelului. Bogdan i-a cerut fetei inelul înapoi, temporar, ca să nu se deterioreze prin frecare cu nisipul de la Saint Tropez. Odată reintrat în portofoliul casei, inelul n-a mai părăsit seiful, logodnica rămînînd definitiv cu degetul gol. Aşa că Elena a îndoit acel deget şi l-a arătat expresiv clanului Drăgoi, a cărui atenţie la bani a fost, iată, apreciată la numirea în funcţie a băiatului cu ceasuri scumpe.






