De doi ani zace prin sertare, adunînd praful, Mișcarea Populară înregistrată la OSIM de Ioana Băsescu. Dar ea nu poate produce partide fără să se agite iar lumea, urlînd că e nepotism pe față. Așa că Traian și-a trimis celelalte două fete, nenaturale, să termine ceea ce a a început Boc, a continuat MRU și ar trebui să definitiveze Blaga, dacă n-ar fi atît de indolent: distrugerea PDL și recoagularea dreptei într-un partid plin de schelete, dar fără dulapuri în care să le ascundă.
Cu Udrea și Macovei aruncate în luptă și cu o a patra moțiune pe țeavă, care să-l concureze mai serios pe Buldog, strategii de la Cotroceni nu vor decît să dea legitimitate ruperii partidului. Căci o mișcare pe model PNL, cu doar trei contestatari, nu le-ar permite să-l împacheteze frumos pe Blaga și să-l trimită în istorie. Imaginea unei opoziții aparent serioase, chiar dacă numeroasă doar pe hîrtie și-n emisiuni obediente, ar da voie reformiștilor să spună că nu se vrea dreptate și că ei, adică Macovei + Udrea + Boc, se relansează mai curați, mai uscați, cu bani mai spălați. Așa, la o primă vedere, pare un leac potrivit pentru durerile de cap ale lui Băsescu, dar tot mai bună ar fi fost sfînta zeamă de varză.
Publicat în Cațavencii, nr. 8(86), 2013






