S-a văzut încă din momentul discursurilor care dintre candidații pentru funcția de prim vicepreședinte vor fi câștigat și care nu. De fapt, când scriu rândurile astea băieții din PNL încă votează. Până la urmă votul a fost o formalitate în sine, căci jocurile și aranjamentele au fost făcute dinainte iar toți știau ce au de votat încă dinainte să-și facă apariția la congres.
Au fost câteva chestiuni care merită notate, printre care discursul decent al lui Bolojan, în linie cu cel de ieri, când a anunțat al doilea pachet de măsuri. Departe de calitățile de orator ale lui Crin Antonescu, cu o aură de te face să-l vezi mai degrabă un tehnocrat, Bolojan a punctat cam tot ce trebuia și, spre bucuria oamenilor normali, i-a dat și o replică celui mai frustrat și agresiv plagiator din PNL, Florin Roman. Momentan e însă retorică, la fel ca și al doilea pachet de măsuri, care sunt astăzi la stadiul de proiect și proiecție.
PNL a făcut, însă, un prim pas spre igiena de partid, prin nealegerea unuia ca Florin Roman în funcția de prim vicepreședinte. Sunt încă mulți alții pe acolo, însă nimeni s-a strălucit a mizerie morală precum acest individ agresiv și incult, plagiator dovedit și impostor de carieră, devenit putred de bogat din muncă cinstită la stat. Nu e nici pe departe suficient, însă e un prim pas. Al doilea ar fi ca Roman să se transfere la AUR sau SOS, unde îi e de fapt locul.
Roman a obținut 364 de voturi, penultimul dintre cei 9.
6.768 de vizualizări







Dupa comportament pare de la SOS.
Deocamdata Bolojan face ce trebuie.Sau ce trebuia facut de vreo minim 10 ani. Ideal de pe vremea lui Boc trebuia controlata mai bine datoria externa a tarii. Nici sa nu se ajunga la stadiul „datori vanduti” ca acum…
Florin Roman?! Cine mai e si acest nimeni?
Cu „planul de masuri” au castigat alegerile presedintiei.
Au stat apoi sa cugete vreo 45 de zile, ca sa intocmeasca „planul de masuri” al Guvernului, inainte de formarea…Guvernului.Foarte logic, pe Dambovita.
Acum e doar in „stadiu de proiect și proiecție” ???
Trece anu’, trece bugetu’, trece PNNR…
Si apoi vom fi taxati doar noi pentru gaurile…bugetare din 2026…sau ….2027…sau 2030…
Planul de masuri trebuie aprobat de aproape toti. Intai trebuie sa existe o coalitie care sa aprobe… Iar planul ala trebuie facut in baza unor informatii. Care trebuie sa le ai, sa stii ce tai si de unde. Si daca restul aproba sau… te trezesti cu niste golani gen Simion ca abuzeaza de un instrunent democratic „motiunea de cenzura” si la vot nu-s nici unul prezenti in sala… Poti s-o explici p-asta?! Iar acest GUNOI vroia sa fie presedintele tarii… 🤔 😱
Se misca mai greu lucrurile pt.ca… aproape n-ai cu cine sa faci ceva… Majoritatea sunt acolo pentru prezenta si salariul de cateva mii de euro…
Banui ca incepe si Comisia Europeana sa „observe” cu ce nemernici trebuie sa faca treaba cine ajunge pe la Putere si e bine intentionat…
Eu ii bagam demult in puscarie(fara smartphone,pc tableta) pe toti care faceau figuri sau nu-si faceau treaba corect! Teroare pe ei pana se civilizau. Si salarii muult mai mici. ca oricum NU MERITA!
iar Bolojan a spus-o clar ca aproape JUMATE din acest deficit e cauzat de cheltuieli permanente. Practic ,prwa multi paraziti platiti prea mult si DEGEABA! O sa-si caute curand multi din ei job la privat. sunt curios cine angajeaza asemenea lenesi. citez:
„El a spus că aproape 40% din deficit este generat de cheltuieli permanente, în special cu salariale, în condițiile în care cheltuielile cu salariile în sectorul public raportat la cei care contribuie la ele se află peste media Uniunii Europene.”
Gavril, esti vreun admirator al domnului Gavirl Bolojan ? 🙂
Realizezi ce ai scris ?
Presa spune ca toti „remaniatii” din Senat , de domnul Bolojan, au ajuns in alte institutii, unii chiar mai bine platiti.
Ce remaniere ? :))
Locul lui Roman e în hazna.
„Până la urmă votul a fost o formalitate în sine, căci jocurile și aranjamentele au fost făcute dinainte iar toți știau ce au de votat încă dinainte să-și facă apariția la congres.”
Scuze, pare un oximoron. Există vreo situație în care jocurile, aranjamentele sunt făcute DUPĂ vot? Și tot DUPĂ află cu cine trebuie să voteze!?