Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Între timp, de Paște…

Zoom Între timp, de Paște…

Victor Ponta a petrecut la New York cât se poate de creștinește: a cheltuit mulți bani, a mâncat până n-a mai putut și luni de dimineață, când s-a trezit, a scos pe gură tradiționalele cuvinte “Băga-mi-aș, de marți mă duc iar la muncă!”. La ora 12 noaptea, când a ieșit să ia lumină, și-a dat seama că la New York e totul atât de luminos încât e și penibil să umbli cu o lumânare aprinsă în mână. Deși n-a făcut asta, tot a auzit vociferându-se în jur: “Ia uite-l și pe țăranul ăla!”. Dar a fost calm, nu și-a pierdut firea în fața bădăranilor, și-a luat geaca cea roșie, plină de etichete, și și-a văzut de drum.

Elena Udrea a petrecut Paștele alături de cele două colege și de șobolanul Jenică. Spre dimineață, când femeile s-au culcat, Jenică a plecat și el să muște de cur niște deținute.

Klaus Iohannis a petrecut Paștele creștinilor construind o masă și reparând niște scaune. Cum altfel să celebrezi mai bine numele unui tâmplar? Deși noi știm că, în adâncul sufletului său, domnul președinte și-ar fi dorit ca Mântuitorul să fie de profesie faianțar.

Marian Vanghelie a petrecut Paștele jucând șah. Chiar s-a bucurat că în ziua de Paște i-a bătut pe toți, Dumnezeu dându-i numai zaruri de șase-șase și cinci-cinci.

Darius Vâlcov a visat cum îl trimite pe șoferul său să cumpere Paștele de la creștini.

Valeriu Zgonea a petrecut Paștele în familie: și-a făcut freza pe spate, și-a pus fața aia de arogant și a început să povestească lucruri de o banalitate înfiorătoare. La un moment dat, friptura de miel de pe masă a luat singură un cuțit pe care și l-a înfipt în gât. Iar o ridiche s-a rostogolit, aruncându-se de pe masă în fața cuiva care trecea și care a călcat-o în picioare.

Vasile Blaga a declarat că la el nu a ajuns nimic: nici mâncare, nici băutură, nici lumină. Că dacă Gabriel Sandu o fi luat, o fi luat pentru el, dar la partid sau la el personal nu a ajuns nimic. Mă rog, ideea e ca Justiția să-și facă datoria, a mai zis Vasile.

Elena Băsescu a întrebat dacă acum se sărbătorește dezlegarea la Paște.

Dan Șova a mâncat friptură de tămâie, cu salată de busuioc, a stropit totul cu agheasmă, după care a băgat și vreo trei pahare de mir.

Ioan Gyuri Paște



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia