Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Mă tem că Aspazia Cojocaru se pensionează fată mare

Zoom Mă tem că Aspazia Cojocaru se pensionează fată mare

Cei care au intrat în biroul lui Andrei Marga, după ce domnia sa a demisionat de la șefia ICR, au descoperit pe masa de lucru un mic presse-papierde fontă în formă de calorifer care, dacă apăsai pe un buton, începea să se încălzească și să înregistreze tot ce vorbea în încăpere.

                    *  *  *

Barack Obama, acest Jesse Owens al politicii externe americane, a fost primit cu toate onorurile la Berlin de cancelarul Germaniei, Angela Merkel. Ce revanșă benefică a istoriei după aproape 80 de ani de la acea Olimpiadă!

                    *  *  *

Degeaba îl condamnă lumea pe Șăfu’ că e un președinte-jucător și nu stă o clipă locului. N-are ce face, așa e ADN-ul lui: și cînd doarme, zvîcnește din picioare, horcăie, stuchește, se ridică în capul oaselor, face, în general, ca toți îngerii. Îl domolești cu greu, citindu-i cîteva pagini din Levantul.

                     *  *  *

Fosta judecătoare de la Curtea Constituțională, dna Aspazia Cojocaru, pe care eu o respect foarte mult, la întrebarea umană a colegului meu de revistă, Eugen Istodor, „Ce este dragostea?”, a răspuns: „Este o floare frumoasă și rară cuprinsă în buchețelul vieții”. Păi, dacă asta a fost dragostea pentru domnia sa, mă tem că se pensionează fată mare.

(va urma)

3 vizualizări

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

Carne de pui La Provincia
Big Fish
Editoriale
Iubitori de arta