Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Meniscul e ca himenul: cînd nu-l mai ai, nu te mai poți da fată mare.

Zoom Meniscul e ca himenul: cînd nu-l mai ai, nu te mai poți da fată mare.

Se zvonește că dacă, la propunerea dlui Ponta, dl președinte Iohannis îl va desemna ca premier interimar, dl Gabriel Oprea, avînd în vedere și pregătirea sa militară, va face cadou tuturor angajatelor TESA, tuturor soldaților de gardă și întregului corp de funcționari publici de la Cotroceni seturi de rufărie nouă. Deja se fac, discret, liste cu ce are nevoie fiecare. Eu, de pildă, aș avea nevoie de un set de patru perechi de bikini cu danteluță, fiindcă ultima pereche pe care am primit-o de la ex-președintele Traian cu ocazia loviturii de stat din 2012 mi s-a făcut încă de-atunci ferfeniță.

*

Ca să mă pun la punct cu gîndirea germană, am citit toată săptămîna trecută Nietzsche: un Jules Verne al filozofiei!

*

Dacă am fi o mare cultură cum a fost cea din Grecia antică, am avea și noi expresii memorabile care să rămînă peste veacuri, cum e aceea cu „călcîiul lui Achile”. Dar fiindcă nu sîntem așa ceva, peste un an nimeni nu-și va aduce aminte de „meniscul lui Ponta”.

*

Pînă la urmă, dacă stau să mă gândesc la imunitatea lui Victor Ponta, cred că meniscul e ca himenul: cînd nu-l mai ai, nu te mai poți da fată mare.

*

„Exploatarea meniscului de către om” – asta face acum vicepremierul Gabriel Oprea.

(va urma)



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia