În ultimele luni, pe măsură ce se apropia termenul de publicare a strategiilor și ghidurilor pentru proiectele din bani europeni, prin Guvern umbla un personaj cu cearcăne din ce în ce mai accentuate și mișcări din ce în ce mai teleghidate. Luni dimineață, fotografia personajului a apărut pe toate televizoarele, însoțită de o știre în regim de breaking news. Cică personajul demisionase din Guvern. Așa au aflat mulți dintre români și o parte dintre colegii de cabinet cum arată ministrul Fondurilor Europene, Aura Răducu. Care a demisionat la cererea premieruului Dacian Cioloș.
Culmea e că premierul nu i-a cerut demisia nici pentru declarații hazardate și nici pentru că n-ar fi muncit. Din contra, zic becurile din lampa cabinetului de ministru de la MFE, Aura Răducu muncea prea mult și prea singură, în ministerul cu cel mai bine plătiți angajați dintre toate ministerele românești. Iar asta era chiar una dintre problemele ministrului: fiind bani mai mulți ca în alte ministere, și numărul celor care au fost angajați pe pile politice e mai mare decît oriunde altundeva. Or, un tehnocrat care se respectă nu putea lăsa toți politrucii să-și bage nasul prin documente, modificîndu-le prin punctele esențiale în așa fel încît să-i favorizeze pe unii sau pe alții. Iar dacă politrucii au stat liniștiți cîtă vreme vechiul ministru lucra în locul lor, s-ar putea să se ceară de urgență acasă cînd le va veni un nou șef, unul care a anunțat de multă vreme că votează procurori, nu politicieni.






