♦ Ca să contracareze imaginea alaiului ăluia monarhic defilînd cu ocazia zilei de naştere a fostului rege Mihai pe la Operă şi la recepţia de la Palatul CEC, preşedintele Traian Băsescu s-a gîndit să invite la apropiata sa zi de naştere, la „Cireşica“, cîteva figuri de marcă ale vieţii politice şi spirituale din Europa: pe preşedintele Turkmenistanului, Gurbaguli Berdimuhamedov, pe prim-ministrul guvernului din Kirghistan, Felix Kulov şi, mai ales, pe celebra paranormaloterapeută Djuna, cea care le-a prelungit viaţa lui Leonid Brejnev, lui Iuri Andropov şi lui Konstantin Cernenko cu şase, patru şi, respectiv, două luni.
♦ Ca să vină lumea în număr cît mai mare la vot în anul viitor, preşedintele Traian Băsescu şi Înalt Prea Sfinţia Sa Daniel au stabilit ca, din partea PDL şi a Bisericii Ortodoxe Române, să fie aduse la secţiile de votare moaşte. Astfel, la Iaşi vor fi aduse moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, la Craiova moaştele Sfîntului Dumitru, iar moaştele Sfîntului Andrei vor fi ambulatorii, în funcţie de exit-poll-uri.
♦ Avea dreptate Şăfu’ cînd sugera ideea cu totul plauzibilă că, în cazul monarhiilor ereditare, din cauza deselor încrucişări în cadrul aceloraşi familii, există riscul ca pe tron să urce un ins cu dizabilităţi. Doamne, m-apucă groaza cînd mă gîndesc că în fruntea statului nostru ar putea ajunge un ins care se uită cu un ochi într-o parte, beţiv, obraznic, fără să aibă habar de istoria neamului său şi pe deasupra şi chel – un monstru, ce mai! Ptiu!
(va urma)






