Cea mai costisitoare campanie electorală din toate timpurile a fost cea a lui Barack Obama: peste 800.000.000 de dolari. Da’ a meritat. Omul a cîştigat SUA şi un premiu Nobel pentru pace, ultimul absolut fără nici un merit. PDL, cît o fi el de partid aflat la putere de opt ani de zile, şi-a făcut recent calculele şi a răsuflat uşurat: n-o să-i coste atît campania pentru locale. Totuşi, nici ieftin n-o să fie. Pentru un consiliu judeţean cu tot cu preşedinte, PDL va cheltui, în medie, cam 400-500.000 de euro.
Pentru un municipiu reşedinţă de judeţ se vor sparge cam 200-250.000 de euro pentru Consiliul Local plus primar. Mai punem comunele şi ajungem, vrem, nu vrem, la o medie de trei-patru milioane de euro pe judeţ. Adică un chilipir de 120-160 de milioane de euro la nivel naţional. Există şi vreo legătură cu Obama? Desigur: 98% din bani vor fi la negru, pentru că legea nu permite altfel.






