La fel cum Nilul, Gangele, Amazonul sau chiar Siretul îşi adună afluenţii, tot aşa şi PDL îşi adună banii de campanie. Sumele izvorăsc din buget şi sînt colectate de firme ale clientelei, după care se adună în lacurile de acumulare ale partidului.
Stelian Fuia, noul ministru al Agriculturii, a semnat recent o plată de 900.000 de euro prin Florin Faur de la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură. Banii s-au dus către SIVECO, firmă care avea un contract servit cu ministerul. Operaţiunea a avut loc vineri, 20 aprilie, dată la care a fost depusă cererea, întocmită documentarea de plată şi virat mălaiul. Donaţia spre partid urmează să aibă loc în altă zi, ca să nu bată totuşi la ochi din cel mai îndepărtat avion.






