Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Prea puțin, prea târziu, domnilor Nicușor și Bolojan

demisie dragos anastasiu

Zoom Prea puțin, prea târziu, domnilor Nicușor și Bolojan

Demisia lui Anastasiu nu este un act de onoare, cum se vor fi grăbit să aplaude susținătorii lui Nicușor & Bolojan. Sunt deja zile bune de când informația e publică și întreaga țară știe că omul chemat să reformeze statul era nimic mai mult decât un șpăgar ordinar, complice la metehnele unui stat corupt și beneficiar direct al sistemului. Bașca, au apărut și alte informații despre relațiile lui, ori ale partenerei, cu banul public controlat de politicieni.

Că nu și-a dat demisia în prima clipă? Păi, normal că n-a făcut-o! Nu-i ca și când s-a dus să denunțe șpaga de îndată ce i-a fost cerută! A stat opt ani până a prins curaj, până ce doamna de la ANAF fusese săltată în alt dosar. Ce să aștepte oamenii normali de la un asemenea individ? Până la urmă, omul a acceptat să fie vice-premier știind că e un șpăgar ordinar!

Întrebarea corectă este de ce n-au dat Bolojan și Nicușor cu el de pământ din prima clipă? Chiar n-a știut Președintele că omul ăsta, altfel un apropriat, e șpăgar? Atât de prost informat să fie Nicușor? Știe oare ce zi e azi? Iar Bolojan, marele lider PNL, n-a știut oare cine-i Anastasiu? Chiar n-a făcut o verificare înainte să-l accepte în funcția de subaltern direct? Bolojan știe oare ceva despre ceva?

E clar ca lumina zilei că ori avem cel mai prost informat cuplu de lideri, genul pe care-i lași în gară și nu-s în stare să ia trenul, ori suntem în fața unui act de complicitate. Și pare că suntem în a doua variantă, una în care, în cele câteva zile de tăcere, s-a negociat demisia lui Anastasiu. Cu el, în mod direct, cu anturajul lui, cu susținătorii lui și cu grupurile de interese care l-au propulsat în post. Nu e o demisie, e un pachet compensatoriu. E o șpagă ce i se va fi dat pentru a pleca în liniște și a nu face valuri.

Toate bălăriile din conferința de azi, lamentările legate de șpaga de supraviețuire ori bullying-ul la care l-a supus statul, în timp ce făcea milioane, nu arată decât o atitudine de lepră financiară, care nu înțelege nimic din România normală. Rar a existat un om care, prins cu mâța în sac, să dea dovadă de atâta infatuare și tupeu. Probabil că, în mintea lui, vorba colegului Mihai, încă îi datorăm niște bani și o statuie, undeva la Universitate.

Cine știe, poate Nicușor și Bolojan vor face un denunț cu ce le-a cerut Anastasiu ca să plece. Desigur, peste 8 ani, perioadă în care vor deconta ordonat și corespunzător.

14.230 de vizualizări

14 comentarii

  1. #1

    Ne mai mirăm că am ajuns în halul ăsta cu așa președinte cu așa premier!!??

  2. #4

    Am observat ca domnu’ Nicusor, atunci cand nu are raspunsul la intrebari zice ca nu e informat, nu stie, etc.
    Domnu’ premier, care l-a luat de la Cotroceni si l-a pus vice premier, pentru ca nu se gasea altul mai bun in toata Romania, nu a fost informat?
    De ce atata atentie, atata inghesuiala, care sa il ia mai intai, pentru a primi lumina ?
    A fost sa nu, domnu’ Anastasiu sponsor in campania electorala?
    Sa ne spuna domnii? Sau e secret?

    • #5

      Ioano,nu stim noi TOTUL, da’ sunt interese MARI ,ascunse, din alea periculoase si persistente in statul roman… De nici presedintele sau premierul nu „indraznesc” sa faca ce TREBUIE sau vor… Cred ca „intreaba intai” sa nu deranjeze anumite persoane…
      GRAVA situatie…

      • #6

        Bai, dupa tine, si creierul meu nu accepta, ca statul e captiv intereselor private, infractionale.
        Mai apara cineva tara asta?
        Cand trec cu limuzina prin trecatoarea Brasov-Predeal, exista un cimitir al eroilor din Primul razboi mondial.Astia nu or avea niste fiori reci pe sira spinarii, cand altii au murit pentru pamantul pe care trec si pe care ei il arvunesc? Nu ii bantuie noaptea, eroii ?

        • #7

          Pe scurt la toate intrebarile tale:
          NU!
          Habar n-ai cu ce criminali /politicieni ai de-a face! De incepe ACUM un razboi te trimit baietii direct pe front chiar de stiu SIGUR ca nu mai traiesti o luna,cel mult! Iar plozii lor vor zbura foarte rapid prin Elvetia ,ca-s brusc „bolnaviori”…
          Viata unui om nu mai valoreaza asa mult. Doar cat or mai fi organele pentru donatori. Si atunci, sa fii perfect ,tanar ,nefumator, nu betiv,etc…
          Astia ni-s „alesii”…

  3. #8

    In orice tara democratica,respectabila, un politician cu trecut penal, corupt ,hotie nu are ce cauta in functie de conducere sau politica ,in general. Altfel ajungem precum Rusia,un circ sinistru si periculos!

    • #9

      Traiasca Mama Rusie. Tara adevarata nu ca neobolsevisti neomarxistii astia lingatori de clante occidentale. Putin are de 1000 de ori mai mult caracter, inteligentia si orice decat nevertebratele astea.

      • #10

        E clar ca nu esti roman.Esti o unealta a neoimperialismului rusesc.Nu stiti decat sa raspanditi teroare,genocid si inapoiere.Du-te la kremlin sa-i lingi clantele sceleratului de putin!Voi numiti patriotism expansionismul criminal,fara sa va ganditi cata suferinta aduceti popoarelor pe care le-ati cotropit.

  4. #11

    Si daca a trecut prin acest bullyng din partea statului, ce a facut sa indrepte lucrurile ? TOATE firmele din Romania care au TVA de recuperat sunt vanate de ANAF, bineinteles firme Romanesti fara sustinere pilitica ! Cei cu proptele primesc si tva pe moka !!! Acolo cautati TVA ul neplatit domnilor politicieni si guvernanti .

  5. #12

    Jegurilor din poza și lui Nicu de la primărie împreună cu ciclopul de la Oradea ciuma sa se aleagă de ei

  6. #13

    Atenție la fentă
    Sa nu zici Cris că nu-ți am zis .
    A ieșit la încălzire Știglițu de la USR.
    Pentru rotativa la Cotroceni

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia