O tânără a murit împușcată în plină stradă. Era gravidă și de mână cu copilul. Ea însăși o copilă, a murit pentru că realitatea românească tinde să rupă filmul american. Și pentru că avem un stat corupt până în măduva oaselor și paralizat de neputință. Nu împușcături între mafioți, nu bătăi cu săbii între clanuri, nu scandal în mahalaua de la periferie.

O crimă „pasională”, ar zice unii, că doar omul s-a împușcat și el mai apoi. Ură, iubire, gelozie, naiba știe, dar rămâne o întrebare: de ce dracu nu s-a împușcat doar pe el?! De ce să împuști și pe altcineva, doar pentru că tu te-ai săturat și nu mai suporți realitatea. E treaba psihologilor și psihiatrilor să răspundă la asta. De ce s-a putut ajunge în situația asta? Cum a fost posibil ca un om care avusese ordin de restricție să o împuște tocmai pe aceea care ceruse protecția statului? Aici trebuie să răspundă statul. Și nu prin clasicele sofisme și lălăieli, ci prin măsuri clare și reformă. Poliția, ca și atâtea alte servicii publice, trebuie să intre într-un proces de reformă și mai ales profesionalizare. Da, există o lipsă de personal. Poate pentru că sistemul îl lasă la vatră la vârsta maturității?! Evident că și asta. Însă nu e doar o problemă de personal ci și una de profesionalism. Evident că există și profesioniști în sistem, dar în bună parte pare că trăim în bancurile de altă dată, când ăia care s-au făcut milițieni s-au făcut pentru că picaseră la orice altă meserie.

Un lucru bun, însă, societatea a reacționat. După eternitatea celor aproape doi ani în care vorbim doar despre extremiști, despre pericole și provocări geopolitice, despre atâtea și atâtea bălării politice și teoretice, iată că revenim la o problemă despre care pare că am uitat: violența. Violența împotriva femeilor, violența domestică și, la pachet, egalitatea de șanse. Sunt câteva dintre temele care fac parte din problemele unei societăți moderne și normale, iar protestul de ieri, unde am văzut mult mai multă lume decât mă așteptam, denotă o normalitate care, în opoziție cu gravitatea cauzei care a dus la protest, mă bucură.
Nu suntem chiar pierduți, cât timp oameni normali sunt dispuși să iasă în stradă pentru probleme normale.
1.595 de vizualizări







Le provoaca pasiune oamenilor sa dezbata despre crime, este? Sigur ca subiectul e mai compelx decat crima in sine. Crime au mai fost si o sa mai fie, din nefericire. Da-i cel putin suspecta treaba cum dezbaterea tinde sa devina, pas cu pas, tot mai agresiva. S-a marsaluit ieri in capitala pentru a se combate ,,femicidul”. Ca sa ne explice organizatorii manifestatiei ca nu se mai poate cu nepasarea cand vine vorba de ,,femicid”. Acum, fiind o tara cu din ce in ce multi analfabeti functional ,,dintre noi” nimeni n-a sesizat ca se duce discutia intr-o directie care mai mult dezvolta agresivitatea femeilor si a barbatilor decat s-o aplaneze. Wikipedia ne spune ca este un fenomen care se manifesta prin uciderea selectiva a membrilor unei comunitati dupa criteriul sexului de care apartin. Acum, chiar si cei mai analfabeti functional s-au prins ca tanara n-a fost ucisa ,,din cauza ca a fost femeie”. Tanara A avut o relatie sexuala de lunga durata incepand de la 14 ani cu ucigasul (40 ani) care era casatorit si avea o fata mai mica doar cu cativa ani decat tanara devenita amanta la 14 ani. Sigur ca-i tragic ca n-a avut pe nimeni in prajma ei care s-o ajute sa inteleaga ca n-a luat tocmai o decizie buna cat si sa se zbata ca o asemenea persoana care a corupt o minora sa faca închisoare. Dar, in ultimii 20 de ani s-a cultivat tot mai agresiv violenta/ ura ca din cand in cand sa se dezbata despre rezultate (recolta).
E ,,tare” insa intrebarea: ,,de ce dracu nu s-a împușcat doar pe el?” Cat despre ,,banc” …
Viata personala a victimei e irelevanta. Asa cum un barbat face ce vrea cu corpul lui de cand se ridica ceva prin zona intima,asa si o fata/femeie. Daca tot vrem si sustinem/acceptam egalitatea intre sexe. Altfel suntem ipocriti si incorecti fata de femei.
Cu toate astea nici daca o lasa gravida la 14 ani tot nu-i da „dreptul” unui barbat sa o omoare. Iti vezi de treaba mergi mai departe ,viata trece, nu ai facut-o tu pe femeia aia, n-ai nici un drept sa-i iei viata. Cica Dumnezeu ne-a creat si chiar o sarcina la o femeie inca e „mister” neelucidat 100% pt.stiinta. Cel mult ,orice om poate sa ia decizii pentru el/ea/ personal daca are rationament si nu-i pasa de Dumnezeu sau nu crede in „de-astea”! Ceea ce a si facut nemernicul. nu ca ar fi vreo „pierdere” pt. restul societatii. nici nu-mi explic cum si de ce s-a nascut asa specimen dintr-o femeie… Explic-o tu p-asta…
Daca tot te-ai prins cum e cu ,,egalitatea dintre sexe” de cand ti s-a ridicat ceva prin zona intima ar fi trebuit sa pui cei deasupra intimitatii (burta) pe carte pt. a pricepe ce-i aia copilarie, Apoi sa te dumiresti si cei cu adolescenta. Ce-i aia si, mai ales, cu ce se mananca. Pana una alta dreptul adolescentei de 14 ani s-a transformat in problema ei. Daca nu te-ai prins, e jale mare si degeaba vi sa sustii teoria „My body, my choice”. Ca uite ca daca nu era crima vorbeam de ,,vedeta de pe Insula Iubirii” si pe nimeni nu interesa c-a facut videochat de minora. Jenant e ca n-ai priceput ca a face sex cu o minora de 14 ani e de puscarie (ca vrea fata, ca nu vrea) la fel cum e si a face videochat de minora. Ca sa nu mai zic ca tot analfabetul functional pricepe ca videochat-ul este avanpremiara prostitutiei (in toate formele ei) care sigur ca aduce tragedii de tot felul (printre care si crime). Adica daca vei insista cu ,,corpul meu, decizia mea” nu te poti astepta sa n-aiba efecte negative asupra unor adolescenti vulnerabili. Tanara a fost o adolescenta vulnerabila cu tata pe perfuzii si mama plecata in Olanda astfel ca degeaba te inderepti impotriva mortului ca n-ai rezolvat cu educatia in primul rand aL ,,sexului slab”. Pt. tine un ex banal: daca ai aflat ca sunt tot mai multi hoti in jurul tau in primul rand iti pui lacat pe usa iar apoi daca-ti sparg hotii usa, chemi politia in speranta ca-i vor prinde. Altfel te alegi cu casa praduita si de cele mai multe ori cu hotii neprinsi. Ca daca tu chefuiesti cu hotii si apoi chemi politia ca te-au praduit …
Bănele…nu pierde vremea cu Gabriel. El crede că o lesbiană nu poate rămâne gravidă… pentru că e „gay”. Înțelegi? I-am spus că a fost educat într-o peșteră din Evul Mediu și nici măcar nu s-a supărat! A zis că-l „plictisesc”. El scrie… din plictiseală! Ok?
Ma consider un om mai insensibil, iar cei apropiați mai rău (probabil chiar brută). Oribilitatea asta m-a întors pe dos, până la lacrimi.
Insensibil,bruta, da’ chiar a fost si e incredibil: Femeie tanara,frumoasa, cu copila de 3 ani cu ea plus gravida. La doi pasi inca o femeie cu 2 copii. Si ce face dobitocul? O impusca in cap in piept si unde mai nimereste de fata cu toate persoanele enumerate mai sus…
Doar un animal poate face asta si ramane neafectat… Precum criminalul ce a facut-o…
Bine ca l-au ars/cremat. Ocupa spatiu degeaba pe lumea asta! Poate si-o gasi „loc” pe lumea ailalta.preferabil iad,in brate la Dracu
E simplu: in Romania ,TOTUL e posibil. uitati de USA si alte abureli. Aici ,daca ai bani si cunosti pe cine trebuie totul e posibil. Arme de foc fara nici un permis, afaceri obscen de profitabile si NIMENI nu te deranjeaza (mai ales Fiscul), ilegalitati majore si nimeni nu te deranjeaza… Fraierii muncesc pe branci ,escrocii/hotii (si criminalii) fac ce vor. Statul roman e complice. si nu exagerez aici. o mare parte din Statul Roman e criminal/plin de infractori.De asta s-a ajuns aici. Si sunt sigur ca nu se „opri” aici! Dimpotriva, „debandada” se va agrava! Doar nu e nimeni tras la raspundere… Vezi decizia recenta a nesimtitilor/ INFRACTORI din CCR!
Un sinucigas e ca o bomba cu ceas, foarte greu poate fi oprit, tot gaseste o varianta. La fel ca si acest obsedat. Degeaba ar fi incercat sa il opreasca. Intamplarea nu are nicio legatura cu feminismul stupid. Strigatura pe care am auzit-o era „1,2,3, agresorii jos cu ei”. Absolut penibil!!! Astfel de dementi
isi ucid propriii copii biologici, alaturi de sotia care vrea sa divorteze si apoi se sinucid. El e gata sa moara si se sperie de o amenda pentru incalcarea ordinului de protectie? La recidiva, sau chiar la prima incalcare, direct inchisoare. Posibil. Iar in inchisoare, va avea timp sa pitroceasca cum se va
razbuna si sa o omoare. Complicat. 1, 2, 3, fara creier, cu strigaturi cretine nu sa rezolvi cu ei. 1,2,3.
Exact de asta sunt intors pe dos. Aveti perfecta dreptate, Dar mi-e ciuda si ca a scapat asa de usor. Ce e pe partea cealalta (daca e) nu ma racoreste cu nimic, pe rudele sfasiate de durere, nici atat.
Sunt 100% contra pedepsei capitale, așa cum SUA dovedește peremptoriu, sunt executați nenumărați nevinovați, dar pt asta, moartea prin 1.000 de tăieturi era prea puțin
Si, in alta ordine de idei, nu trebuie ptocurorii din Romania sa stea dupa fundul unei fetiscane din Bacau, cata vreme Calin Georgescu zice de bine de Maresalul Antonescu. Dumnezeu sa o odihneasca si pe ea si pe copilasul nenascut, dar sunt treburi mai importante in tara asta.
N-am înțeles comentariul tău…. Chiar deloc. Nu înțeleg ce înseamnă „după fundul unei fetișcane”. Nu înțeleg ce caută Georgescu aici. Nu înțeleg de ce scrii „Mareșalul Antonescu” cu majuscule. Ce este mai important decât viața unei femei și a copilașului nenascut din ea?!…Spuneai odată ceva despre biblioteca ta imensă…Ai citit ceva din ea?…. Cum ziceam, n-am înțeles nimic.