Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Rețeaua acoperiților din consulate dă dovezi de stabilitate

Zoom Rețeaua acoperiților din consulate dă dovezi de stabilitate

Gabriel Stănescu, zis Frățiorul, consului României la Marsilia, a fost numit pe post de Guvernul Ponta 2 și revocat, prin hotărîre de guvern, de Guvernul Ponta 3. După ce i-au venit hîrtiile, Stănescu a adunat personalul, a predat cheile și mașina, și a anunțat că gata, își ia zborul spre patrie. A doua zi, însă, surpriză! Frățiorul s-a înapoiat fluturînd o hîrtie de la MAE, care îi prelungea șederea.

Să prelungești șederea unui funcționar demis e nu numai ilogic, ci și ilegal. Noul ministru de Externe, tînărul și legalistul Aurescu, ar trebui să observe că semnătura sa s-a așternut pe un document strîmb, elaborat, poate, de rețeaua nevăzută a diplomației cu epoleți, care controlează ambasadele și consulatele României.

Gabriel Stănescu este, în acest moment, cercetat pentru neconcordanțe în declarația de avere și pentru incompatibilitatea nevesti-sii cu funcția lui de consul general.

În rest, toate sînt bune la Marsilia. Lumea a votat împotriva lui Ponta, iar Frățiorul vorbește în dreapta și-n stînga că e omul lui Iohannis. Cine știe? Dacă n-a fost bun de consul la Marsilia, poate e bun de ambasador la Paris.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia