Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Și te-ai dus, dulce majorare salarială

Zoom Și te-ai dus, dulce majorare salarială

În toată povestea legii unitare a salarizării, singura voce care nu s-a auzit absolut deloc a fost cea a ministrului de Finanțe, Viorel Ștefan. Ba chiar vocea lui nu s-a auzit deloc nici în alte probleme pe care ar fi putut să le lămurească, fiind acoperită de grija colegilor de partid, care l-au ținut închis prin birouri, de frică să nu cumva să spună că, de fapt, ori nu sînt bani pentru majorări, ori ceva-ceva se va întîmpla, iar promisiunile din celebrul program de guvernare vor fi neutralizate de alte promisiuni din programul de guvernare.

De două ori ar fi trebuit să vorbească Viorel Ștefan în Parlament, de două ori i-au smuls microfonul din față colegii. Totuși, cumva-cumva a reușit ministrul Finanțelor să scape de supraveghere și, în timp ce Lia Olguța Vasilescu defila în fruntea creșterilor salariale, Ștefan a dat un interviu agenției Reuters, explicînd că salariile nu vor crește, de fapt, aproape deloc, pentru că modificările la Codul Fiscal vor aduce impozitele plătite direct de către angajat la 35%. Mai pui și inflația, zice ministrul, și e posibil ca oamenii să mai vină cu bani de-acasă ca să acopere promisiunile PSD.

Se pare că, luni, însuși programul de guvernare s-ar fi enervat din cale-afară pe declarațiile lui Viorel Ștefan și i-ar fi convocat pe Dragnea și pe Grindeanu, ca să le explice că trebuie făcut ceva cu ministrul ăsta de Finanțe care-i șifonează imaginea. Cei doi ar fi dat din colț în colț, ar fi căutat ceva scuze credibile, dar, negăsindu-le, au promis că Viorel Ștefan a urcat pe prima poziție pe lista viitorilor remaniați. Din comisia prezidențială pentru proiectul de țară, însă, nu-l poate scoate decît președintele, au zis cei doi, iar președintelui îi place din ce în ce mai mult că ministrul de Finanțe a înțeles că PSD nu mai are viitor dacă nu-și îndeplinește promisiunile.

1.958 de vizualizări

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia