Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Statul român bate Rusia și rămîne cel mai mare dușman al românilor

Zoom Statul român bate Rusia și rămîne cel mai mare dușman al românilor

Povestea documentelor false care le vesteau diasporenilor chemarea la oaste a dat fiori reci ca Siberia pe șira spinării unor oameni care deciseseră deja, în patriotismul lor, că e mai bine să-și iubească țara de la distanță.

Documentul părea o răzbunare meschină la adresa celor care voteseră rupți de realitate, ferm convinși că singura direcție bună pentru România nu poate fi decît ânapoi. Mai mult, ordinul părea de-a dreptul nedrept față de unii care luptaseră eroic pe rețelele sociale, distribuind mesaje care proslăveau nostalgia comunistă, ideologia izolaționistă și înțelepciunea rusă. Nu mai spun de cazul mujahedinilor care promovaseră mizerii dezgustătoare de tip Dacă Rusia atacă Europa, voi lupta pentru Rusia, a căror reacție trebuie să fi fost magistrală. Desigur, o simplă neînțelegere, ei fiind strict ofticați că sînt chemați să lupte de partea greșită a forței. Să-i fi chemat România să lupte de partea Rusiei, atuncea da, nu-i mai țineai departe de centrul de recrutare nici cu puterea sovietică.

Dar nu despre ipocrizie, ignoranță sau propensiunea românilor de-a se speria lesne e vorba. Într-un fel, e de înțeles. Statul român i-a dresat să fie așa. Statul român, ăla născut cînd URSSia a futut România și a lăsat Partidul și Securitatea să umple țara cu făpturi croite după chipul și asemănarea lor. Fiind vorba de frați ideologici cruzi și oligofreni, vă e ușor de bănuit ce a ieșit dintr-un incest neprotejat. Abuzul, nesimțirea, nemernicia, toate astea n-au dispărut cînd cizmarul a fost trimis să repare talpa iadului. Falsul grosolan părea credibil pentru un evadat dintr-o republică faimoasă pentru că mimează bădăran statul de drept. Și care respectă legea doar cînd și-a dat niște legi abuzive, cu dedicație.

Întrebarea e alta: de unde au avut omuleții verzi atîtea adrese diasporene? Au picat în stradă dintr-un camion cu GDPR? S-a mai văzut. Au venit din cer, pentru că Dumnezeu e pravoslavnic? Dacă nu credeți în minuni nu sînteți creștini. Au fost vîndute de niște sinecuriști împuțiți, care ar trebui cercetați, judecați și condamnați pentru trădare de țară? Doamne ferește, aia n-a fost trădare, a fost corupție cinstită, oamenii au dat datele contra șpagă. Și șpaga era în euro, nu în ruble, deci la mijloc erau tot valorile europene. Și, oricum, sigur n-a fost asta. N-are cum. Cine zice altfel e propagandist rus care vrea să promoveze ideea că Externele românești sînt o cloacă de secureală sinistră. E nepatriotic. Vă vede Sfînta Treime, pentru că Ochiu’ și Timpanu’ sînt fix trei cuvinte. Coincidență? N-aș crede.

Așa că, frați români, stați liniștiți la locurile voastre. Dormiți liniștiți, MAE lucrează pentru voi. Nu care cumva să vă aduceți aminte, cu ocazia asta, de ce ați plecat și nu care cumva, tot cu ocazia asta, să vă treacă prin cap să vă separați și mai bine de statul al cărui nume îl aveți pe pașaport. Asta dacă nu v-ați tăiat cumva pașaportul. Nu că ar fi o mare problemă. Vă puteți face altul la ambasadă. Și vi-l trimit oamenii direct acasă. Numai să le lăsați noua adresă.

2.485 de vizualizări

Citeşte mai multe despre:

6 comentarii

  1. #1

    Unii au plecat de tot in strainatate pentru ca in tara munceau zi de zi si nu se mai descurcau sa imparta banii. De la asta la ce-ai scris in articol e cale lunga! Romania e condusa de mafie politica HOTI cu acte-n regula. Ramane aici cine e „un pic de complice” la sleahta asta de nemernici. Ar trebui sa-ti masori/gandesti mai bine cuvintele! Sa nu ti se intoarca intr-o zi!

    • #2

      Da, Gabriel, unii au plecat alungati de saracie. Altii au plecat ca sa justifice rasismul din Irlanda de Nord. Altii in interes de serviciu. Altii pentru ca motive. Articolul nu spune nicaieri „toti”. As aprecia daca l-ai citi asa cum este, nu asa cum crezi tu ca este

      • #3

        Departe de mine gândul să-i iau apărarea lui Gabriel dar chestia cu „citește articolul așa cum e ” funcționează cel mult în literatura științifică. De exemplu, lucrarea de doctorat a „genialului matematician „, azi doar un pitecantrop politic… Articolul îl citește fiecare cum poate și înțelege ceea ce înțelege. De exemplu eu nu înțeleg despre ce e vorba. Eu mi-am scos pașaportul cu domiciliul în străinătate (domiciliul era „Spania” și nu o adresă, înțelegi?) de la Consulatul din Madrid. Cine să mi-l aducă acasă?! Ție îți aduce Miliția buletinul acasă? Poate, dacă lucrezi pentru structurile „proeuropene”…

  2. #4

    Nea Darie nu mai lansati ,,soparle” dintr-astea! Nu ,,statul român rămîne cel mai mare dușman al românilor” ci unii care compun ,,aparatul de stat”. Nu stim insa daca toti din aparatul de stat, majoritatea sau numai o parte importanta din cadrul acestuia lucreaza de zor ,,pe dusmanie”. Ca doar si analfabetii functional au aflat ca-n ,,democratie” statul suntem noi poporul astfel c-ar fi greu de inteles cum noi poporul am fi proipiul nostru dusman. Ziceam greu si nu imposibil de inteles.

  3. #5

    Discutia-i sigur ,,la misto”. Bine ca n-a ajuns inca la nivelul in care cei posibili ,,chemati la oarte” sa reactioneze (chiar daca inca nu-s chemati, se intelege) pe principiul ,,Cat imi dai ca sa vin?”. Avand in vedere ca avem o armata platita bine care are atributii in sensul sa ne apre si de rusi. Adica, la o adica, se poate adauga la armata existenta un numar (nu stim cati o sa fie nevoie!!!) de recruti tocmiti pe criteriul ,,cat crezi ca merita sansa”. Sigur ca banii vor putea sa vina doar din imprumuturi, dar fiind potential pericol nu mai sta nimeni sa analizeze ce si cum.

  4. #6

    A nu se confunda chemarea statului: „Hai la oaste!” cu a galeriei:”Hai la oase!”

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia