Dacă pentru a strînge 3-4.000 de oameni la Cluj a fost nevoie să vină autocare de la Oradea, Arad sau Baia Mare, pentru mitingul PDL de la Iaşi problema asigurării cvorumului pentru un miting decent e şi mai mare.
Pentru că nu poate să aducă atît de repede alegători jucători din Spania sau Italia, pe unde au plecat la muncă, organizatorul Blaga a dat ordin scris tuturor judeţelor bănuite a înţelege graiul moldovenesc să-şi urnească microbuzele spre patria ungurenilor. Numai că, de data asta, mai mulţi primari importanţi şi cu lipici la alegători de prin Galaţi, Brăila sau Tulcea a zis pas, apăsînd tasta 3 a telefonului negru ca să întrebe la partid: „Da’ cine plăteşte?“. Cum omul care spune doar adevărul n-a ştiut ce să răspundă, primarii au zis „Pas“ şi au spus că mai stau o mînă, pînă cînd găseşte domnul Blaga ceva din rămăşiţele lăsate de Udrea. Dacă nu găseşte, nu-i nimic, o exista ea şi o dată viitoare, chiar şi peste 20 de ani.






