Ești nemulțumit de măsurile pe care le iau autoritățile de la noi împotriva pandemiei? Ți se pare că, așa cum se întîmplă de obicei, alte țări se descurcă mai bine? Crezi că avem ce învăța de la străini? Te-ai săturat să fii mințit?Iată ce măsuri au luat autoritățile din China.
1) Distanțare socială extremă– La terase și restaurante se acceptă maximum un milion de oameni la aceeași masă, dar asta numai dacă sînt din aceeași familie. Oricît de dură ar părea această măsură, mai ales în familiile numeroase, cu 500.000, 600.000 de copii, s-a dovedit științific că doar așa se poate limita răspîndirea virusului. Adițional, fiecare om trebuie să lase o distanță de minimum 100 de kilometri între el și vecin, ceea ce înseamnă că, dacă ai ghinion și nu mai prinzi loc la masă lîngă Beijing, s-ar putea să ajungi să stai singur la masă în pusta Mongoliei. De asemenea, Guvernul recomandă spălatul temeinic pe mîini în cazul oricărui scandal internațional legat de spionaj, Hong Kong, Piața Tienanmen, uiguri.
2) Acoperirea feței este obligatorie– Toți cetățenii sînt obligați să poarte un liliac care să le acopere fața, atît pe stradă, cît și în locurile acoperite. În general, liliacul se spală sau se schimbă la o săptămînă, cu partea colorată în exterior, însă lumea se ține cu dinții de ei, pentru că un liliac bun poate să salveze chiar și o ciorbă mediocră. De asemenea, prin decret al Partidului Comunist Chinez, orice manifestare de forma „Eu nu port botniță, că nu sînt cîine” este acompaniată de răspunsul: „Știm că nu ești cîine, dacă erai cîine, pînă acum erai în tocăniță“.
3) Vaccinare– Chinezii au descoperit cel puțin zece vaccinuri care funcționează perfect împotriva virusului, însă, din respect pentru celelalte țări, așteaptă ca și ceilalți să-și inventeze propriile vaccinuri pentru ca apoi să le poată copia corespunzător și vinde sub brand-uri ușor modificate. Vaccinul Moderna va deveni astfel vaccinul chinezesc Maraderna, vaccinul Pfizer va deveni vaccinul chinezesc Fișăr, iar vaccinul GlaxoSmithKlein va deveni vaccinul chinezesc WillSmithCalvinKlein.
1.638 de vizualizări







PLM este un slogan si o organizatie care sigur ar salva SUA din mizeria asta falsa cu rasismul. PLM este un concept romanesc bun de export. Cel mai bun produs al nostru, de-altfel. PLM!