Singurul partid în care liniștea legată de candidatura la prezidențialele din 2019 s-a așternut aducătoare de pace și concordie este PNL-ul. Cum Iohannis va fi sprijinitul partidului și pentru un al doilea mandat, luptele intestine pentru poziția de candidat nu-și au rostul, iar membrii de partid își mai împart acum doar locurile de europarlamentari. Și alea, destul de puține, dacă e să ne luăm după sondaje.
În PSD, însă, toate taberele fac de zor calcule peste calcule. Cel mai frecvent se iau în discuție termenele în care vor fi soluționate dosarele lui Dragnea. Nu cum, ci cînd. Aceasta e întrebarea, cîtă vreme nimeni nu pare să mai creadă că șeful partidului nu va sfîrși, în cele din urmă, în spatele unei condamnări cu executare, care să-l scoată din cursă. Și cum aproape nimeni din partid nu-l vedea nici pînă acum pe Liviu Dragnea drept președinte al României, atît vîrfurile, cît și activul PSD răsuflă ușurate, sperînd doar că DNA și Înalta Curte se vor mișca destul de repede încît să le dea timpul necesar să-și lanseze din vreme candidatul. Problema e, însă, cine va fi acesta, căci în ultima vreme n-au prea ieșit la iveală băieți spălați, cu ceva școală și cu aer mai occidental. Dar, de fapt, a zis cineva că trebuie să fie băieți? Ce, dacă o să candideze o doamnă, care-i problema? Că favoritele Olguța și Gabriela (da’ mai mult Gabriela, că Olguța n-a scăpat de tot de dosare) nu par nici ele coborîte chiar din manualele de bune maniere e un aspect deocamdată irelevant. După mustața lui Dragnea, orice altă mustață o să pară un semn de rafinament feminin.
1.295 de vizualizări






